ESKİ ADALET BAKANI JOHANSSON’DAN BİLLSTRÖM’E: ”YALAN SÖYLEME”

Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün PKK bayrağı sallama yasağıyla ilgili çelişkili açıklamalarının ardından şimdi de eski Adalet Bakanı Morgan Johansson (S) tarafından sert bir şekilde eleştirildi: Johansson, Aftonbladet'e yaptığı bir yorumda, ”Elbette, söylediğin ya da söylemediğin şeyler hakkında asla yalan söylememelisin. Billström'ün virajlardan geçmesi gerekir” diye yazıyor.

ESKİ ADALET BAKANI JOHANSSON’DAN BİLLSTRÖM’E: ”YALAN SÖYLEME”
ESKİ ADALET BAKANI JOHANSSON’DAN BİLLSTRÖM’E: ”YALAN SÖYLEME” Admin
Bu içerik 434 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, 23 Aralık'ta Ankara'ya bir ziyaret yapmıştı. Bu ziyaretten sonra yaptığı bir açıklamada, PKK gibi terör örgütlerine bayrak sallamanın yasaklanacağını söyledi. Billström'ün basın danışmanları, başlangıçta böyle bir açıklama yaptığını yalanladı. Ancak Aftonbladet ve Dagens ETC gazetesi, Billström ile yapılan görüşmenin bant kaydına eriştiğinde, Türkçe makalenin doğru olduğu ortaya çıktı. İsveç Dışişleri Bakanı Biliström röportajda şunları söyledi:

” Ayrıca daha sonra İsveç Meclisi’ne yeni bir yasa tasarısı sunacağız ve bölgemizde terör faaliyetlerini propagandasını yaymayı yasa dışı kılacağız, buna terör örgütlerine ait bayrakların sallanması gibi bir şey de dahil olabilir. Bu, 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak.”

Aftonbladet gazetesi, Billström'den bu söyleminin gerçekte doğru olup olmadığı konusunda yorum yapmasını istiyor, dışişleri bakanı yazılı bir yorumla geri dönüyor: "Meclisin terör örgütlerine katılımı suç sayan yeni bir yasayı 7 Mart'ta oylayacağı doğrudur. Yeni yasa bayrak sallamayı yasaklamıyor ama yasa uygulanacağı zaman terör örgütüne katılımın ispatı için farklı deliller gerekecek ve orada bayrak rol oynayabilecek. Daha doğrusu yeni yasanın neyi gerektirdiğini Adalet Bakanlığı daha sonra ele alacak" diye yazıyor.

11 Eylül seçim sonrasında Meclis Dışişleri Kurulu’nda başkan yardımcısı olan eski Adalet Bakanı Morgan Johansson, Billström'ün eylemlerini eleştiriyor. Aftonbladet'e yaptığı bir yorumda şunları yazıyor: "Billström'ün çeşitli açıklamaları oldukça kafa karıştırıcı bir izlenim veriyor. Bir bakan olarak geleceğin mevzuatını yorumlamaya çalışırken, özellikle kendi uzmanlık alanı olmadığında ve basın ve ifade özgürlüğü gibi hassas bir konuyu ilgilendirdiğinde dikkatli olunmalıdır.

Ve tabii ki söyledikleriniz ya da söylemedikleriniz hakkında asla yalan söylememelisiniz. Billström, kıvrımları ve dönüşleri çözmeli. Önceki hükümet terör yasasını büyük ölçüde sıkılaştırdı ve biz de bu yıl yürürlüğe girecek olan yeni yasayı hazırladık. Ancak hükümetin nihai teklifini henüz görmedik.

İsveç NATO'ya katılacak, Türkiye değil. İsveç'in güçlü bir terör yasası olmalı ama anayasamızın çerçevesini Türkiye değil, İsveç belirliyor."

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström terör yasa PKK bayrak Morgan Johansson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ