SÄLEN’DE NATO ’ZİRVE’ TOPLANTISI YAPILACAK

Başbakan Ulf Kristersson, İsveç’in kayak merkezi Sälen'de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile güvenlik politikasının durumu ve İsveç'in NATO’ya üyelik süreci hakkında bir görüşme yapacak. Görüşmeye Sosyal Demokrat İşçi Partisi Başkanı Magdalena Andersson’da katılacak.

SÄLEN’DE NATO ’ZİRVE’ TOPLANTISI YAPILACAK
SÄLEN’DE NATO ’ZİRVE’ TOPLANTISI YAPILACAK Admin
Bu içerik 355 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Kristersson, Sosyal Demokratların lideri Magdalena Andersson'u da toplantıya katılmaya davet ettiğini yazılı bir yorumda belirtiyor. Kristersson, geçen yıl 16 Mayıs'ta Andersson'un İsveç başbakanı olduğu dönemde İsveç'in NATO'ya başvurusu hakkında ortak bir basın toplantısı düzenlediklerini de ekliyor.

TT’nin haberine göre, Kristersson, "Daha sonra İsveç halkına, seçimden sonra hükümet ne olursa olsun, NATO meselesini birlikte yürüteceğimize dair söz verdik" diyor. İsveç güvenlik politikasının güvenilirliği için NATO konusunda geniş ulusal anlaşmanın önemini vurguluyor.

Toplantı, Pazar sabahı Sälen'deki Högfjällshotellet'te Halk ve Savunma Ulusal Konferansı başlamadan önce yapılacak. İsveç'in NATO üyesi olabilmesi için İsveç'in üyeliğinin Türk ve Macaristan parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor.

Macaristan'ın Şubat ayında onaylaması bekleniyor. Ancak Türkiye'nin bunu ne zaman yapacağı belli değil.

Bu yaz, İsveç ve Finlandiya, Türk hükümetiyle, İspanya’nın başkenti Madrid’de üçlü bir mutabakat sözleşmesi imzaladı. Türkiye'nin iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliğini onaylamasına yol açacak bir mutabakat anlaşmasında, diğer şeylerin yanı sıra teröre karşı işbirliğinin artırılmasını vaat ediliyordu.

isveç NATO üyelik toplantı Sälen Ulf Kristersson Jens Stoltenberg Magdalena Andersson Türkiye Finlandiya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ