SİYASİLER STOCKHOLM BELEDİYE BİNASI ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN EYLEME FARKLI BAKIYOR

Stockholm Belediye Binası önüne asılan Erdoğan’ın oyuncak maketiyle yapılan eylemi çok sayıda siyasetçi eleştiriyor. İsveç Demokratları (SD) ’nın dış politika sözcüsü Aron Emilsson, şiddet tehditlerinin ve bu şekildeki ifadelerin demokratik diyaloga ait olmadığını söylüyor. Dışişleri Bakanı Tobias Billström son derece eleştirildi. Konuya açıklık getiriyor: Expressen gazetesine, "Elbette ifade özgürlüğünü savunuyoruz ve anayasalarımızı koruyoruz" diye yazıyor.

SİYASİLER STOCKHOLM BELEDİYE BİNASI ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN EYLEME FARKLI BAKIYOR
SİYASİLER STOCKHOLM BELEDİYE BİNASI ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN EYLEME FARKLI BAKIYOR Admin
Bu içerik 369 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Liberallerin lideri Johan Pehrson, Türkiye cumhurbaşkanına benzer bir oyuncak maketi ayağından asmanın zevksiz olduğunu konusunda net düşündüğü açıklarken; ”ancak protesto edilmesine  izin verilmelidir. İsveç'te ifade özgürlüğümüz var, istediğinizi söyleyebilirsiniz. Paludan'ın görüşlerini açıklama hakkını savunduğum gibi, İsveç'te Erdoğan'a karşı protesto hakkını da savunuyorum” ifadelerini kullanıyor.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström daha önce kampanyayı NATO uygulamasına karşı utanmazlık ve sabotaj olarak nitelendirmişti. Öğleden sonra Expressen'e "İsveç'te bağımsız makamlarımız ve mahkemelerimiz var ve neyin suç olup olmadığına karar vermenin onlara bağlı olduğunu" ancak ifade özgürlüğünün iki yönlü olduğunu ve bunun bizim için önemli olduğunu yazıyor. Ayrıca, ”Hükümet oyuncak maketle yapılan eylemi ne kadar ciddi izlediğimize dair yorum yapacak” diyor.

Tobias Billström Expressen gazetesine yazılı olarak, "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük güvenlik politikası krizindeyiz ve İsveç'in NATO'ya katılması son derece önemli. Bu bağlamda, NATO uygulamasına karşı saf bir sabotaj olarak böyle bir eylemi gerçekleştirmek İsveç için kötüdür ve bu konuda da net olmak istiyorum. Ayrıca, önde gelen iki politikacının öldürüldüğü bir ülkede böyle bir sahte infazın olması son derece tatsız," görüşlerini bildiriyor.

SD'nin dış politika sözcüsü Aron Emilsson, oyuncak maket asılmasını eleştiriyor ve protestonun "demokratik topluma" ait olmadığını düşünüyor.

Meclis Başkanı Andreas Norlén, ” Aron Emilsson’nun şiddet tehditlerinin ve bu şekilde ifadelerin demokratik tartışmaya ait olmadığı şeklindeki sözlerine katılıyorum. Arkasında kimin ya da neden olduğu hakkında spekülasyon yapmak istemiyorum ama bunun Türkiye ile diplomatik ilişkilere faydası yok” diyor bir yorumunda.

Norlén eylem sonrasında şunları söyledi: ”Asılı oyuncak maketin resimlerini gördüğümde ve bunun iğrenç olduğunu düşündüğümde ben de derin bir rahatsızlık duydum. Siyasilere yönelik şiddet tehditlerinin demokratik söylemde yeri yoktur” dedi.

Perşembe günü, Stockholm'daki Belediye Binası'nın önüne Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı temsil eden bir oyuncak maket asıldı. Bunun üzerine Türkiye, İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlén ile Türkiye'de yapacağı görüşmeyi iptal etti.

Türkiye, Perşembe günü Stockholm'deki Belediye Binası önünde gerçekleşen eylemin sorumlularından hesap sorulmasını talep etti. İsveç hükümetinden de kınamalar geldi. Başbakan Ulf Kristersson, Türkiye'nin öfkesini anladığını söyledi ve eylemi İsveç'in NATO üyesi olma başvurusuna karşı bir "sabotaj" olarak nitelendirdi.

isveç recep tayyip Erdoğan erdoğan maket tobias billström ulf kristersson aron emilsson johan pehrson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ