STOCKHOLM BÖLGE SAVCISI: ”HUKUKA AYKIRI BİR EYLEM DEĞİL”

Baş aşağı sallandırılmış bir Erdoğan maketi hem Türk hem de İsveçli üst düzey politikacılar arasında şok etkisi yaptı. Davayı ele alan Bölge Savcısı Lucas Eriksson ilk değerlendirmesinde: ”Hukuka aykırı hiçbir şey işlenmedi. Davayı iftira olarak aldım, ancak bunun iftira teşkil edebileceğini düşünmedim.Bu yüzden ön soruşturma başlatmamaya karar verdim” diyor.

STOCKHOLM BÖLGE SAVCISI: ”HUKUKA AYKIRI BİR EYLEM DEĞİL”
STOCKHOLM BÖLGE SAVCISI: ”HUKUKA AYKIRI BİR EYLEM DEĞİL” Admin
Bu içerik 425 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm Bölge Savcılığı'ndan Savcı Lucas Eriksson, Stockholm Belediye Binası'nın önünde Erdoğan'ın oyuncak bebeğinin havaya kaldırıldığı eylemin suç teşkil etmediğine karar verdi. Karar resmen açıklandı.

Lucas Eriksson, ”Bir inceleme istenebilir ve ardından bir başka başsavcı bunu inceleyebilir” diyor. Çarşamba günkü eylem, Rojava Komiteleri örgütünün temsilcileri tarafından gerçekleştirildi ve ardından bir sözcü, amaç hakkında şunları söylüyor: ”İsveç'in gösteri ve ifade özgürlüğünü Türkiye'nin gerçekte ne istediğini göstermenin bir yolu olarak kullanıyoruz. Bu süreçlerde hem İsveçli hem de Türk siyasetçiler çifte dille konuşuyorlar. Sözcü Maz, Türkiye'de bir şey, İsveç'te bir şey söylüyorlar” dedi.

Örgüt daha önce Twitter'da asılı duran bebeğin videosunu kendi Twitter hesaplarından yayınlamıştı. Rojava Komiteleri, "Tarih diktatörlerin nasıl sık sık sona erdiğini gösterir, bu yüzden herkesin iyiliği için Erdoğan: Şimdi şansını dene ve istifa et, Taksim Meydanı'nda tepetaklak olmayasın!", diye yazdı.

Eylem hem Başbakan Ulf Kristersson hem de Dışişleri Bakanı Tobias Billström tarafından şiddetle kınandı ve "iğrenç" ve İsveç'in NATO başvurusunu sabote etme girişimi olarak nitelendirildi.

Billström yaptığı açıklamada, "Yaşananları inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz. Yabancı bir liderin, demokratik olarak seçilmiş bir liderin bir tür sahte infazını gerçekleştirmesi kendi içinde kınanması gereken bir şey ve özellikle de önde gelen politikacıları iki kez cinayet nedeniyle kaybetmiş bir ülkede" dedi.

stockhol bölge savcısı lucas eriksson erdoğan maketi dava iftira değil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ