POLİS ÇATIŞMALARI ÖNLEMEK İÇİN ÖZEL BİR ÇALIŞMA BAŞLATIYOR

Stockholm kenti çetelerin aralarındaki çekişmelerinden meydana gelen patlamalar ve silahlı saldırılarla sarsılıyor. Polis kurumları, şiddet dalgasıyla başa çıkmak için özel bir etkinlik başlatıyor. Stockholm'de Polis Bölge Müdür Vekili Mattias Andersson, "Aynı anda devam eden birkaç çete çatışmamız var" diyor.

POLİS ÇATIŞMALARI ÖNLEMEK İÇİN ÖZEL BİR ÇALIŞMA BAŞLATIYOR
POLİS ÇATIŞMALARI ÖNLEMEK İÇİN ÖZEL BİR ÇALIŞMA BAŞLATIYOR Admin
Bu içerik 546 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Polis bugün düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Stockholm kentinin belli bölgelerinde çete çatışmaları son haftalarda hız kazandı. Semtlerde patlamalar ve silahlı saldırılar artıyor. Polis şiddet dalgasıyla başa çıkmak için özel bir faaliyet başlatıyor. Stockholm'de Polis Bölge Müdürü Mattias Andersson, "Aynı anda devam eden birkaç çete çatışmamız var" diyor.

Polise değerlendirmelerine göre, son dört hafta içinde meydana gelen bombalama ve silahlı saldırı olaylarındaki artışın arkasında Stockholm'daki çete ortamlarındaki çeşitli çatışmalardan kaynaklanıyor. Polisin şiddetin ardındaki ağları ve nedensel ilişkileri iyi kavradığını söyleyen polis şefi Hanna Paradis, ”Şu anda kırmızı olarak sınıflandırdığımız üç çatışma var. Yüksek düzeyde çatışmalar bunlar ve bazı çete ağları özellikle seslerini yükseltiyor” diyor.

Polis şefine göre, ateş açma ve bombalama olaylarını kimin gerçekleştirdiği konusunda net bir değişiklik olduğu görülüyor. Eskiye göre şimdi önemli ölçüde daha genç insanlar.

Hanna Paradis, ”Şüphelilerin yüzde 50'si 18 yaşının altında. Bu yeni bir durum. Diğer bir eğilim de gençlerin suç işlemeye zorlanması ve tehdit edilmesidir. Bunu yapmazlarsa kendi hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklarını biliyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Paradis devamla, ”Polis birkaç şiddet eylemini durdurmayı başardı ve daha geçen gün Stokholm'un güneyinde bir arabada silahlı çete suçlularını durdu. Bu sadece peşinde olduklarını değil, çevrede yaşayanları da etkileyen pervasız bir davranış” diyor.

Polis, çatışmaları daha ayrıntılı olarak anlatmak istemiyor, ancak bunun uyuşturucu pazarı etrafındaki çatışmalarla ilgili olabileceğini gibi ve kişisel de olabililiyor. Hanna Paradis'e göre polisin el koyma ve tutuklamalar da yapması çatışmalara yol açabiliyor.

Bu haftanın başlarında polis, Södermalm'daki bir restoranda meydana gelen patlama ve Kista'daki bir ofis binasına ateş açılmasıyla ilgili olarak on kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Polis Mattias Andersson, ”Çok sayıda insanı gözaltına aldık ve daha fazlasını gözaltına alacağız. Daha fazla ev araması ve büyük el koymalar olacak. Sadece en ciddi suçlara karşı değil, tüm suçlara karşı çıkacağız. Mali durumlarına, kara para aklamalarına ve sahip olmamaları gereken şeylere karşı sıkı mücadele edeceğiz. Söylemesi zor. Kırmızı renk koduyla devam eden üç çatışmamız var. Silahlara ne kadar el koyarsak, çatışmaları o kadar azaltacaktır.  İki hafta içinde farklı bir aşamaya geçeceğiz,” diyor.

Stockholm çete suçlar Stockholm polisi basın toplantısı kurşunlamalar patlayıcılar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ