UID PROTESTO EYLEMİ DÜZENLEDİ

Stockholm Cumartesi günü hareketli saatler yaşadı. Bir yandan izini protesto gösterileri sürereken bir yandan da çetelerin birbirleriyle anlaşmazlıkları devam etti. Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Elçiliği yakınında Danimarkalı – İsveçli aşırı ırkçı Rasmus Paludan Kuran-ı Kerim’i yakarken, UID de elçilik önünde hem Kuran yakılmasını hem de PKK bağlantılı Suriyeli terör örgütü PYD/YPG’yi protesto etti.

UID PROTESTO EYLEMİ DÜZENLEDİ
UID PROTESTO EYLEMİ DÜZENLEDİ Admin
Bu içerik 999 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç yaz başlarında NATO’ya üye olmak için başvurması ve Türkiye’nin bunu onaylamak için İsveç’ten bazı isteklerinin yerine getirilmesi üzerine başlayan çekişmeler sürüyor. İsveç, Madrid’de yapılan mutabakata henüz tam olarak uymuş ve sözlerini yerine geytirmiş değil. Türkiye bu konudaki ısrarını sürdürüyor.

                                                                  UID Başkanı Özer Eken

Türkiye’nin İsveç’ten istediği PKK/PYD/YPG ve FETÖ bağlantılı terör olaylarında önemli roller oynamış ve İsveç’te yaşayan teröristlerin teslim edilmesi ve silah ambargosunun kaldırılması yönündeydi. İsveç, silah ambargosunuı kaldıracağını açıkladı ama, teröristlerin teslim edilmesinde bir ilerleme sağlanamadı.

12 Aralık akşamı Stockholm Belediye Binası önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı temsil eden bir maketin ayaklarından asılması ve 1945 yılında Musolini’nin akibetini çağrıştıran sözler sarfedilmesi İsveç İle Türkiye arasında krize yol açmıştı. İsveç Başbakanı, Dışişleri ve Kültür Bakanlarının olayı İsveç’in ’ifadeyi açıklama özgürlüğüne’ vurgu yapmaları tartışmaları hızlandırmıştı.

Bu kargaşadan yaralan Danimarkalı – İsveçli aşırı ırkçı Rasmus Paludan da izin alarak Türkiye Elçiliği yakınlarında Kuran’ı yakma eylemi düzenledi. Polisin geniş güvenlik önlemleri arasında Kuran’ı yaktı.

Almanya’da 2000’li yıllarda Başbakan Erdoğan’ın emriye kurulan Avrupa Demokratlar Birliği daha sonra adını değiştirerek Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) oldu. UID polisten izin alarak elçiliğin önünde her iki olayı protesto eden barışçıl bir kınama mitingi düzenledi. Katılımın düşük olmasına protestoyu düzenleyen UID’yi endişelendirdi. Protestoyu izlemek amacıyla TRT Haber Televizyonu’nun da orada bulunması dikkat çekti. Devletin zaten Anadolu Ajansı’nın İsveç’te muhabiri vardı. TRT’nin orada olmasını bir anlamak yüklemek zor gibi..Protesto mitinginde Kuran ve ezan okunması arkasından İstiklal Marşı ve İsveç Ulusal Marşı’nın okunması gerçekleştirildi.

Protesto mitinginde hem terör örgütlerinin hem de Paludan’ın eylemleri şiddetle kınandı.

İsveç’in terör örgütlerinin eylemlerine ve Kuran yakılmasına izin vermesi, Türkiye’de de protestolara neden oldu. İstanbul İsveç Konsolosluğu önünde İsveç Bayrağı’nın yakılması hoş olmayan bir eylem olarak belirtilmesi gerekir. İsveçli yetkililere kızabiliriz, sert biçimde eleştirebiliriz ama, bayrağın yakılması farklı bir olaydır.

İsveç Postası olarak İsveç Bayrağı’nın yakılmasını doğru bulmuyor ve kınıyoruz.

İsveç Stockholm protesto Rasmuz Paludan Kuran yakma PKK PYD/YPG UID Uluslararası Demokratlar Birliği Türkiye Elçiliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ