BAŞBAKAN KRİSTERSSON’DAN KURAN-I KERİMİ YAKMA EYLEMİNE KINAMA

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye ile İsveç arasında NATO üyelik görüşmeleri devam ederken aşırı ırkçı politikacı Rasmus Paludan’ın Kuran-ı Kerim yakmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

BAŞBAKAN KRİSTERSSON’DAN KURAN-I KERİMİ YAKMA EYLEMİNE KINAMA
BAŞBAKAN KRİSTERSSON’DAN KURAN-I KERİMİ YAKMA EYLEMİNE KINAMA Admin
Bu içerik 437 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Danimarka ve İsveç vatandaşı olan aşırı ırkçı politikacı Rasmus Paludan’ın Stockholm’da Türkiye’nin Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasının ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

İsveç Başbakanı Kristersson, yaptığı açıklamada, “İfade özgürlüğü demokrasinin temel bir parçasıdır. Ancak her yasal olan şey, yakışık değildir. Birçokları için kutsal olan kitapları yakmak son derece saygısız bir davranıştır. Stockholm'de yaşananlardan rahatsız olan tüm Müslümanlara sempatimi iletiyorum” dedi.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström de Twitter hesabında şu açıklamayı yaptı:  "İslamofobik provokasyonlar ürkütücü. İsveç geniş kapsamlı bir ifade özgürlüğüne sahiptir, ancak bu, İsveç hükümetinin veya benim, ifade edilen görüşleri desteklediğimiz anlamına gelmez."

Aşırı ırkçı Rasmus Paludan’ın Kuran yakma eyleminin ardından Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç’te bugün (21 Ocak) kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz.

Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden bu İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Çünkü bu bir nefret suçudur. Bu aşağılık eylem aynı zamanda İslam düşmanlığının, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyenin de bir başka göstergesidir.

İsveç makamlarını bu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İslam düşmanlığına karşı dayanışma halinde somut tedbirler almaya çağırıyoruz”

İsveç Başbakan Ulf Kristersson Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türkiye Stockholm Büyükelçiliği Kuran yakma kınama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ