VELİ FEDERASYONU FÖTEV NRW “VİZYON 2023” TOPLANTISINDA HEDEFLERİ BELİRLEDİ

Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu FÖTEV NRW’nin Dortmund’da gerçekleştirdiği “Vizyon 2023” toplantısına sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ve eğitim gönüllüleri katıldı. Anadili, eğitim ve eşit haklar için mücadele kararı alınan toplantıda konular belirlendi ve çalışma grupları oluşturuldu.

VELİ FEDERASYONU FÖTEV NRW “VİZYON 2023” TOPLANTISINDA HEDEFLERİ BELİRLEDİ
VELİ FEDERASYONU FÖTEV NRW “VİZYON 2023” TOPLANTISINDA HEDEFLERİ BELİRLEDİ Admin
Bu içerik 539 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI / DORTMUND

Dortmund’da FÖTEV NRW tarafından düzenlenen “Vizyon 2023” toplantısına  çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi ve eğitim gönüllüsü katıldı. Sunuculuğunu  Meral Kahya ve Milazım Koçtürk’ün yaptığı toplantıda Almanya’da anadili, eğitim ve eşit haklar konuları ele alındı. Hedeflere ulaşmak için demokratik kuruluşlarla güç birliği yapılması kararlaştırıldı.

                                                Veli Fedreasyonu /Fetöv NRW) toplantısını   

FÖTEV NRW Eş Başkanları Dr. Aysun Aydemir ile Dr. Ali Sak’ın açış konuşmalarının  ardından TC Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Sekreteri Mustafa Toni Aksu katılımcıları selamlayarak başkonsolosun başarı dileklerini iletti.

Federasyon eş başkanı Dr. Aysun Aydemir FÖTEV NRW’nin geçmişten bugüne yaptığı çalışmaları özetledi. Dr. Ali Sak, “Anadili ve Çok dillilik” konusunu ele aldı; eyaletteki anadili dersleri ve eğitim sorunları hakkında bilgi verdi.  Federasyon başkanları ana babalara seslenerek; “Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersini kaydettiriniz.” çağrısında bulundu.

                                                                     Veli Federasyonu Dortmund toplantısı

IRKÇILIK, AYRIMCILIK VE ÇİFTE VATANDAŞLIK ELE ALINDI

Türkiye Uyum ve Araştırmaları Merkezi Vakfı Türkiye- Almanya, Türkiye-AB Masası Başkanı Yunus Ulusoy, Almanya’da giderek artan ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığından endişe duyduklarını, yetkililerin gereken önlemleri almalarını istedi. Sunumun ardından NSU cinayetleri, Mölln ve Solingen gibi ırkçılık kurbanı olan vatandaşlarımız bir dakikalık saygı duruşu ile anıldı.

KRV-Seçim Hakkı Girişimi Sözcüsü Bahattin Gemici, Federal Meclis’te ele alınacak olan çifte vatandaşlık yasa tasarısı hakkındaki son gelişmeleri aktardı. CDU /CSU ve AFD’nin karşı kampanya başlatacaklarını söyleyen Gemici, yurttaşlarımızı bölgelerindeki milletvekilleri ve kurumlarla işbirliği yaparak çifte vatandaşlık yasa tasarısına destek olmalarını istedi.

HEDEFLER BELİRLENDİ

Katılımcılar, Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyet değerlerimizin yurt dışında tanıtılması, ortak hedeflerin belirlenmesi için görüş alışverişinde bulundular.  “Anadili ve Çokdilliliğin Yaygınlaştırılması”,  “Veli Dernekleri Ağının Genişletilmesi”, “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Kullanımının Genişletilmesi” ve “Dernekler Arası Koordinasyon Kurulu Oluşturulması” olarak dört çalışma alanınında çalışmaların yoğunlaştırılması kararlaştırıldı. Buna göre 19 Şubat’da “Dünya Anadili Günü Etkinliği”, 19 Mart’da “Dünya Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü” etkinlikleri çerçevesinde konuya özel toplantıların düzenlenmesi öngörüldü.

YUNUS EMRE DESTANI

Kültür bölümünde ise “Yeşil Başlı Gövel Ördek” ve “ Bizim Ele Bahar Geldi” gibi türkülerin beste ve yorumcusu Kazım Birlik ve Dortmund Türk Eğitim Merkezi müdürü ve ney üstadı Gül Mehmet Akkaya’nın eşliğinde eğitimci- yazar Bahattin Gemici yeni yayımlanan “Bana Seni Gerek Seni- Yunus Emre Destanı” kitabından bölümler okudu. Okuma akşamı izleyicilerin büyük beğenisini kazandı ve duygusal anlar yaşattı. Gemici, “Yunus Emre, çağlar ötesinden bizi barışa, kardeşliğe, iyiliğe, dostluğa ve merhamete davet ediyor. Bu kitabımın toplumuzdaki barış ve hoşgörü ortamına katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Bahattin Gemici
Eğitimci- yazar

Almanya Veli Federasyonu FETÖV NRW Vizyon 2023 Dortmund Eğitim Anadil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ