FİNLANDİYA BAŞBAKANI MARİN: ”ANCA BERABER, KANCA BERABER”

İsveç’e resmi bir ziyaret gerçekleştiren Finlandiya Başbakanı Sanna Marin NATO’ya İsveçsiz üye olmak ietemediklerini vurguladı. İkili gözrüşmeler sonrasında düzenlenen basın toplantısında Sanna Marin; "Yolculuğa birlikte başladık ve yolculuğa birlikte devam ettik. Bu işte beraberiz” dedi.

FİNLANDİYA BAŞBAKANI MARİN: ”ANCA BERABER, KANCA BERABER”
FİNLANDİYA BAŞBAKANI MARİN: ”ANCA BERABER, KANCA BERABER” Admin
Bu içerik 374 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sanna Marin, Eylül 2022 seçimlerinden sonra hükümeti kuran Ulf Kristersson'un başbakan olarak göreve başlamasından bu yana İsveç'i ziyaret eden ilk hükümet başkanı oldu. Gündemde, NATO üyeeliği sürecinin aşağı yukarı durma noktasına gelen durumu ve Ukrayna'daki gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Ulf Kristersson düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz haftalarda Erdoğan'ın oyuncak maketinin asılması ve Rasmus Paludan'ın Kuran'ı yakmasının ardından İsveç'e yöneltilen eleştirileri dile getirdi. Bu eylemlerin İsveç'in yurtdışındaki imajı üzerinde olumsuz sonuçları olduğunu söyledi.

Kristerssson, ”Bu eylemlerin yol açtığı hayal kırıklıklarını anlıyor ve paylaşıyoruz ama, bir mesaj vermek istiyor: ”Sakinleşelim, daha büyük resme ve gerçekten önemli olan şeye odaklanalım: NATO üyesi olarak İsveç'in ulusal güvenliğini genişletmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bugünkü basın toplantısında Sanna Marin, ”NATO'ya üye tüm ülkelerin başvurumuzu onaylayacağına güveniyoruz ve her iki ülkenin de NATO üyesi olmak için gerekli şartları yerine getirdiğine dikkat çekmek istiyorum. Finlandiya ile İsveç'in güvenliğinin birbirine bağlıdır. Bu konuda önemli bir mesaj göndermemiz önemlidir. İsveç ve Finlandiya birlikte başvurdu ve birlikte üye olmamız herkesin çıkarınadır” yorumunu yaptı.

Finlandiya Düşünce  Enstitüsü Taloustutkimus tarafından yapılan bir ankete, yanıt veren Finlilerin yüzde 53'ü Finlandiya'nın NATO üyeliğinin İsveç'in takvimine bağlı olmamasını istiyor. Sanna Marin'e göre, bu anketin gündeme ilişkin olaylarla alakası yok.

İsveç Finlandiya Sanna Marin ziyaret NATO ukrayna savaşı Başbakan Ulf Kristersson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ