İSVEÇ HÜKÜMETİ YENİ TERÖR YASASI HAZIRLIYOR

İsveç Hükümeti, terör örgütlerine katılmayı suç sayan bir yasa teklifi üzerinde çalışıyor. Adalet Bakanına göre, PKK'nın bu şekilde sınıflandırıldığına "şüphe yok". Gunnar Strömmer, düzenlediği basın toplantısında, katılımın kendisini hedefleyerek, terörizmle uğraşan örgütleri hedef alan daha geniş ve daha güçlü yasalar olacağını söylüyor.

İSVEÇ HÜKÜMETİ YENİ TERÖR YASASI HAZIRLIYOR
İSVEÇ HÜKÜMETİ YENİ TERÖR YASASI HAZIRLIYOR Admin
Bu içerik 426 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Hükümet, bir terör örgütüne katılımın suç sayılması için bir yasa konseyi sevkiyle ilerliyor. Gunnar Strömmer, ”İsveç terör yasasının devamı için geçerli, aslında 2017'de Drottninggatan'a yapılan terör saldırısından sonra başlayan bir süreç” diyor.

Bakana göre amaç, terör örgütlerini destekleyen veya güçlendiren - örneğin uçak bileti rezervasyonu yaparak, ekipman bakımı yaparak veya ulaşımdan sorumlu olarak kişileri kapsamaktır.

Gunnar Strömmer, ”Terör tehditlerine karşı durabilmemiz ve teröristlere ve terör suçlarını destekleyen diğer aktörlere karşı mücadele edebilmemiz için mevzuatın daha güçlü hale gelmesi gerekiyor. İsveç mahkemeleri, suçun nerede ve kim tarafından işlendiğine bakılmaksızın yargıda bulunabilmeli ve ceza ölçeği en fazla dört yıl hapis cezası olmalıdır. Suç ciddi ise, ceza aralığı iki ila sekiz yıl olmalıdır. Ceza ölçeğinin suçların ciddiyetini yansıtıyor” dedi.

Kanundaki değişikliklerin 1 Haziran 2023'te yürürlüğe girmesi öneriliyor.

Ayrıca Gunnar Strömmer basın toplantısında, ”İsveç, Türkiye'ye NATO sürecinin bir parçası olarak terör yasalarını sıkılaştırma sözü verdi” derken İsveç haber ajansı TT, yasanın sıkılaştırılmasının İsveç'in NATO üyeliğine başvurmasından önce planlandığını yazıyor.

Bir soru üzeine bakan, ” Nihayetinde, bir faaliyetin yasal terör örgütü tanımına girip girmediğine mahkeme karar verir. Ancak, PKK'nın terör örgütü olarak sınıflandırıldığına şüphe yok diyor ve devam ediyor: ”Açıktır ki, o faaliyete katılırsanız ve bu faaliyeti teşvik etmeye ve sürdürmeye adanmış faaliyetlerde bulunursanız, o zaman bu durum cezalandırılabilir” yorumunu yapıyor.

İsveç Hükümeti yeni terör yasası Adalet Bakanı Gunnar Strömmer terör PKK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ