İSVEÇ, NORVEÇ VE FİNLANDIYA ARASINDA İSKANDİNAV GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

İsveç ve Norveç'ten başbakanlar ve Finlandiya Başkanı bugün Harpsund'da bir araya geldi. Finlandiya Başkanı Sauli Niinistö, Finlandiya'nın sürece İsveç ile devam etmek istediğini belirtiyor ama, aynı zamanda şunları söylüyor: ”Hemen imzalamam gerektiğini söyledim. Eğer pratik nedenler varsa, bekleyebilirim, ancak seçim boyunca değil.”

İSVEÇ, NORVEÇ VE FİNLANDIYA ARASINDA İSKANDİNAV GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI
İSVEÇ, NORVEÇ VE FİNLANDIYA ARASINDA İSKANDİNAV GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI Admin
Bu içerik 409 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Ulf Kristersson, Finlandiya Başkanı Sauli Niinistö ve Norveç'in Başbakanı Jonas Gahr Støre'yi Harpsund'da ağırladı. Toplantıda ortak çıkarlar konusunda görüş alışverişinde bulundukları belirtiliyor.

Harpsund’da düzenlenen toplantı “ İskandinav Güvenlik Toplantısı “ olarak adlandırılıyor. Benzer bir toplantı ilk kez 2019 yılında Finlandiya'da yapılmıştı. Amaç, diğer şeylerin yanı sıra, Kuzey Kalot olarak da adlandırılan Kuzey İskandinav ülkeleri için ortak güvenlik sorunlarını tartışmaktır.

Başbakan Ulf Kristersson, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Jonas Gahr Støre ile birliktedüzenlediği basın toplantısında, “Her zaman çok fazla konuşmadığımız coğrafyanın bir parçası, ancak üç ülkemiz arasında neden ortak bir endişe olduğu açıktır” ifadelerini kullandı.

NATO üyeleri, İsveç, Finlandiya ve Norveç'in, ABD ve Birleşik Krallık ile birlikte o bölgenin savunulması için ortak sorumluluk verilmesi bekleniyor. Ulf Kristersson, Hem İsveç hem de Finlandiya NATO üyesi olduğunda, 500 yılda ilk kez üç ülkemizin ortak bir savunması olacak. Bu tarihsel bir olay” diyor.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya'nın NATO'ya İsveç ile birlikte katılmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıca şöyle diyor: “Hemen imzalamam gerektiğini söyledim. Ancak pratik nedenler varsa, bekleyebilirim, ancak seçim boyunca değil. Parlamentomuz kararını verir. Eğer Türkiye, üyelik için başvurumuzu önceden  -İsveç’ten yapmalarını istediği şeyler gerçekleşinceye kadar-  onaylarsa, üye oluruz” görüşünü belirtiyor.

Ayrıca Finlandiya Başkanı Sauli Niinistö, Basın toplantısında, “Türkiye'nin şu anda ne düşündüğünü bilmiyorum. Her zaman el ele gittik ve elimizde olan her şeyle bunu yapmaya devam edeceğiz. Dünyada neler olduğunu fark eden bir kişi olabileceğinden neredeyse eminim. Bize kalmış olduğu sürece el ele gidiyoruz. Ancak Türkiye'nin onaylaması onların elinde” ifadelerini kullandı.

Toplantı ayrıca Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Savunma Bakanı Pål Jonson, Finlandiya'nın dışişleri ve savunma bakanları Pekka Haavisto ve Mikko Savola'nın yanı sıra Norveç'in dışişleri ve savunma bakanları Anniken Huitfeldt ve Bjørn Arild Gram'a da katıldı.

İsveç Norveç Finlandiya İskandinav Güvenlik Toplantısı Harpsund Ulf Kristresson Sauli Niinistö Jonas Gahr Støre NATO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ