PKK, İSVEÇ’TEN BÜYÜK ÖLÇÜDE EKONOMİK FİNASMAN SAĞLIYOR

İsveç Ulusal Güvenlik Teşkilatı (Säpo)'ya göre, terörist olarak damgalanan PKK, terörü teşvik ediyor ve terörizm için asker topluyor ve İsveç'ten terörün büyük ölçüde finansmanı sağlıyor. Säpo’nun terörle mücadele başkan yardımcısı Susanna Trehörning, önemli bir miktar olduğunu söylüyor. Fakat miktarını belirtmek istemiyor.

PKK, İSVEÇ’TEN BÜYÜK ÖLÇÜDE EKONOMİK FİNASMAN SAĞLIYOR
PKK, İSVEÇ’TEN BÜYÜK ÖLÇÜDE EKONOMİK FİNASMAN SAĞLIYOR Admin
Bu içerik 495 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Ulusal Güvenlik Teşkilatı (Säpo) son aylarda terör örgütü PKK’ye yönelik açıklamalarda bulunuyor. Bunun İsveç’in NATO’ya girmek için Türkiye’nin ısrarla üzerinde durduğu konulardan kaynaklanıyor. Çünkü Kürt terör örgütü PKK, İsveç ile Türkiye arasında NATO'ya üyelik müzakerelerinde bir anlaşmazlık noktası haline gelmişti. Türkiye listesini çıkardığı PKK’li teröristlerin teslim edilmesini ve PKK’nin faaliyetlerinin sonlandırılması ve İsveç’in terör örgütlerinin sığınağı olmaktan kendini kurtarmasını istiyordu.

Ayrıca Türkiye defalarca İsveç'i teröristlere yataklık etmekle eleştirdi ve bu nedenle İsveç'in savunma ittifakına dahil olmaması gerektiğini savunuyordu. Ulusal Güvenlik Teşkilatı (Säpo), PKK'nın İsveç'e yönelik doğrudan bir saldırı tehdidi oluşturmadığını değerlendirdiklerini belirtiyorlar.

Diğer yandan, Säpo'nun terörle mücadele başkan yardımcısı Susanna Trehörning, “Başka bir ülkede ya da İsveç'te terör faaliyetlerini desteklemek için kışkırtma, işe alma ve terörün finansmanı olabilecek destekleyici bir faaliyet yürüttüklerini görüyoruz” değerlendirmesini yapıyor

Expressen gazetesine konuşan Susanna Trehörning, hangi kişi ve grupların buna katıldığını daha ayrıntılı olarak yanıtlamıyor. Trehörning, “Potansiyel olarak bu tür bir eylemde bulunma niyeti olduğunu düşündüğümüz oyunculara bakıyoruz. Onları toplumda ya da başka bir yapıda bulmaktan değil, tehditten yola çıkıyoruz” diyor. Ayrıca, İsveç'te ne kadar PKK sempatizanı olduğunu söylemiyor.

İsveç'in NATO müzakerecisi Oscar Stenström, İsveç'in PKK'ya karşı daha net çalışması gerektiğini vurguladı ve özellikle terörün finansmanına işaret etti. Susanna Trehörning, PKK'nın İsveç'te önemli ölçüde terör finansmanı ile uğraştığını doğruladı. Trehörning, “Kesin miktarlara girmeyeceğim, ama önemli bir miktar” diyor.

Säpo'nun terörle mücadele başkan yardımcısı Susanna Trehörning’e yöneltilen, “Bu durumu durdurmak için nasıl çalışıyorsunuz?” sorusuna ise, “Bilgi toplamak, bir bilgi durumu oluşturmak ve uygun olduğunda bu suçları fiilen işleyen aktörleri tespit etmek ve bir tür ceza soruşturması ya da başka bir tür azaltma yöntemiyle devreye girmek için sürekli çalışıyoruz” görüşünü ileri sürüyor.

Geçen ay bir kişi PKK tarafından teröre finansman sağlamaya teşebbüs şüphesiyle tutuklandı. İsveç’te bu ilk kez oluyor, daha önce terör örgütü IŞİD'i ilgilendiriyordu. Bu kişinin bir Türk vatandaşı olduğu söyleniyor ve  Stockholm'de bir restoranın içinde bir kişiyi silahla tehdit ettikten sonra  restoranın önünde havaya ateş açmıştı.

Susanna Trehörning, “tehditten yola çıktığımızı söyleyebilirim” derken, “İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki üçlü anlaşmada İsveç, terörle mücadelede Türk makamlarıyla işbirliğini güçlendirmeyi taahhüt ediyor” yorumunu yapıyor.

İsveç İsveç Ulusal Güvenlik Teşkilatı SÄPO terör PKK PKK Terör Örgütü Finansman sağlamak NATO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ