İSVEÇ, RUSYA İÇİN MEŞRU BİR HEDEF Mİ?

İsveç Rusya Büyükelçiliği web sitesinde, ülkenin NATO'ya katılması halinde İsveç'in "Rusya'nın misilleme önlemleri için meşru bir hedef" haline geleceğini yazıyor. Yazıda ayrıca İsveç'in bir söz dinleyen (emir alan) devlet ve "Amerikan kolonisi" olacağını iddia ediyor. Dış Politika Enstitüsü'nden Gunilla Herolf, retoriği tüyler ürpertici olarak nitelendiriyor ve ”bu bir etkileme girişimi” değerlendirmesi yapıyor.

İSVEÇ, RUSYA İÇİN MEŞRU BİR HEDEF Mİ?
İSVEÇ, RUSYA İÇİN MEŞRU BİR HEDEF Mİ? Admin
Bu içerik 395 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm'daki Rusya Büyükelçiliği, "Uçuruma doğru bir İsveç adımı" başlıklı metni elçiliğin internet sitesinde yayınladı. Rusya'nın İsveç Büyükelçisi Viktor Tatarintsev tarafından kaleme alındığı belirtiliyor.

Metinde İsveçli siyasetçilerin İsveçlileri NATO askeri ittifakına katılmaları için kandırdıkları iddia ediliyor. Elçilik, diğer şeylerin yanı sıra şunları yazıyor: "Bunun Avrupa'nın güvenliğini bir şekilde iyileştireceğine hâlâ inanan varsa, düşman bloğun yeni üyelerinin Rusya'nın askeri olanlar da dahil olmak üzere misilleme önlemleri için meşru bir hedef olacağından emin olabilirsiniz."

Dış Politika Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı yardımcısı Gunilla Herolf, Rus retoriğinin "alışılmadık derecede kaba" olduğunu söylüyor. Herolf, “Rusya'nın, İsveç'in NATO'ya katılmasının meşru olmadığını iddia etmesi tuhaf olmaktan da öte. Bunun İsveç'i meşru bir hedef haline getireceğinin tüyler ürpertici olduğunu söyleyebilirim” yorumunu yapıyor.

Doğu Grubu'nun eski başkanı ve şimdi Hıristiyan Barış Hareketi'nin danışmanı olan Martin Uggla da aynı görüşte. Uggla, elçinin "Uçuruma doğru bir İsveç adımı" yazısını İsveç halkına karşı bir tür uyarı olarak nitelendirirken; “Daha sonra bunun NATO ile ölümcül bir hata olduğu hakkında konuşmak istiyorlar” diyor.

Metinde Rus büyükelçiliği, İsveç halkının beyinlerinin yıkandığını, dış politika egemenliğinden yoksun bırakıldığını ve İsveç'in bir söz dinleyen devlete, bir Amerikan sömürgesine dönüşeceğini iddia ediyor.

Dış Politika Enstitüsü araştırmacısı Gunilla Herolf, “İsveç'in Rusya'ya karşı tutumu, Rus eylemlerine dayanmaktadır ve İsveç siyasi tarafının hiçbir beyin yıkaması yoktur. İsveç'in dış politika egemenliğinden yoksun bırakılması tamamen saçmalık” diyor.

Rusya uzmanı Malcolm Dixelius, “Rusya'nın kullandığı taktik bu. Kişinin kendi vatandaşlarına yönelik gözdağı, komşu ülkelere yönelik gözdağı ve Ukrayna'ya yönelik terör” değerlendirmesini yapıyor.Tin

İsveç Rusya Büyükelçisi Victor Tatarintsev web sitesi yazı Amerikan Kolonisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ