İSVEÇ İSTİHBARAT POLİSİ BEŞ KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

Bu sabah erken saatlerde eşzamanlı olarak Säpo ve görev gücü Eskilstuna, Linköping ve Strängnäs'ta baskın düzenledi. Beş kişi terör suçlarına yardım ve yataklık ettikleri şüphesiyle tutuklandı. Güvenlik Polisi'nde terörle mücadeleden sorumlu birim başkan yardımcısı Susanna Trehörning, ”Şiddet içeren İslamcı aşırıcılıkla uluslararası bağlantıların olduğunu ve terör örgütü IŞİD ile bağlantılı olabileceğini değerlendiriyoruz” diyor.

İSVEÇ İSTİHBARAT POLİSİ BEŞ KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI
İSVEÇ İSTİHBARAT POLİSİ BEŞ KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI Admin
Bu içerik 591 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bu sabah erken saatlerde terör suçlarına yardım ve yataklık ettikleri şüphesiyle 5 kişi tutuklandı. İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo) ve İstihbarat’a bağlı terörle mücadele birimiyle birlikte Eskilstuna, Linköping ve Strängnäs'ta eşzamanlı bir operasyon düzenleyerek tutuklamalar yaptı. Tutuklananların radikal İslamcı şiddet yanlıları ve IŞİD bağlantları söz konusu olduğu ileri sürülüyor.

Aynı zamanda, birkaç ev araması yapıldı. Säpo, bazı nöbetler tuttuklarını ve çalışmaların artık salı günü devam edeceğini söylüyor. Güvenlik Polisi'nde terörle mücadeleden sorumlu birim başkan yardımcısı Susanna Trehörning, ”Her şey çok sorunsuz gitti ve bu yerlerde müteakip soruşturma çalışmalarının devam ediyor” diyor.

Ön soruşturmayı savcı Henrik Olin yürütüyor. Savcılık, şu anda makul şüpheli olarak tutuklananların yaklaşık beş kişi olduğunu belirtiyor. Säpo, davanın İsveç'teki terör suçları planlarıyla ilgili olduğunu söylüyor. Bir İslamcı saldırının "kısa sürede" olabileceği konusunda kararsız olduklarını dile getirseler de, bu konuda kuşkuları var.

Susanna Trehörning, ”Bir güvenlik servisi olarak bir tehdidi savuşturmak için genellikle erken müdahale ettiğimizi ve bir suçun tamamlanmasını veya çok yaklaşmasını beklemediğimizi söylemek önemlidir” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç İstihbarat Teşkilatı SÄPO Radikal İslamcılar terör Eskilstuna Linköping Strängnäs Terörle Mücadele Birimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ