İSVEÇ HÜKÜMETİ TERÖRİST KİŞİYİ TÜRKİYE’YE VERMEYİ REDDİYOR

İsveç, Türkiye'nin iade edilmesini talep ettiği terörle suçlanan bir kişinin İsveç vatandaşı olduğu için teslim edilmesine hayır, diyor. Ancak, dolandırıcılıktan hüküm giymiş bir kişinin iadesi kabul edilir, görüşünü ileri sürüyor.

İSVEÇ HÜKÜMETİ TERÖRİST KİŞİYİ TÜRKİYE’YE VERMEYİ REDDİYOR
İSVEÇ HÜKÜMETİ TERÖRİST KİŞİYİ TÜRKİYE’YE VERMEYİ REDDİYOR Admin
Bu içerik 498 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Hükümeti tarafından reddedilen dava, Türkiye'de "silahlı terör örgütüne" üye olduğundan şüphelenilen 50'li yaşlarındaki bir kişiyle ilgili. Ancak kişinin İsveç vatandaşı olduğu ve bu nedenle iade edilmesinin olanaksız olduüu belirtiliyor. Hükümet, kişinin Türkiye’ye verilmemesi yönünde ve Türkiye’nin talebinin reddine geçen hafta yapılan hükümet toplantısında karar verdi. Türkiye'nin iade talebi geçtiğimiz Kasım ayında geldi.

Hükümet tarafından kabul edilen iade davası, Türkiye'de dolandırıcılıktan 13 yıldan biraz fazla hapis cezasına çarptırılan ve İsveç'te gözaltına alınan 30'lu yaşlarında bir kişiyle ilgili. Kişi, Türk vatandaşı ve Türkiye'den talep geçen yıl ağustos ayında geldi. Hükümet, Yargıtay'ın herhangi bir engel bulmadığını açıklamasının ardından iadeyi kabul etti.

İade konusu, İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusunda bulunmasından bu yana güncel hale geldi. Türkiye, diğer şeylerin yanı sıra, birkaç kez, İsveç'in savunma ittifakına başvurusunu onaylaması için bir dizi PKK’li ve FETÖ’cü teröristlerin iadesini talep etmişti.

İsveç PKK FETÖ Teröristler iade ret İsveç Hükümeti NATO onay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ