İSVEÇ, BEŞ RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI EDİYOR

İsveç, beş Rus diplomatı sınır dışı ediyor. Dışişleri Bakanı Tobias Billström bunu İsveç Televizyonu (SVT Nyheter) ile yaptığı bir röportajda açıkladı. Billström, topraklarımızdaki Rus diplomatların faaliyetlerinin diplomat statüleriyle bağdaşmadığını söylüyor.

İSVEÇ, BEŞ RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI EDİYOR
İSVEÇ, BEŞ RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI EDİYOR Admin
Bu içerik 287 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç tarafından yapılan açıklamada, SVT, DR, NRK ve Yle'nin İskandinav bölgesindeki Rus istihbarat operasyonlarıyla ilgili - diğer şeylerin yanı sıra İsveç'teki Rus istihbarat görevlilerine odaklanan - "Gölge Savaşı" dizisinin bir sonraki bölümünün yayınlamasından bir gün öncesine denk geliyor.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström İsveç Televizyonu haberlere verdiği demeçte, İsveç'in bugün Rusya'nın büyükelçisi Viktor Tatarintsev'i çağırdığını ve büyükelçilikte çalışan beş kişinin faaliyetlerinin Diplomatik İlişkilerle ilgili Viyana Sözleşmesi'ne aykırı olduğu için ülkeyi terk etmelerinin istendiğini kendisine bildirdiğini söyledi.

Rusya Büyükelçisi Viktor Tatarintsev konu hakkında basına yorum yapmak istemiyor. SVT'ye, ”Yorum yok” diyor. İki hafta önce de Norveç, 15 Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıklamıştı.

İsveç, şüpheli Rus istihbarat görevlilerini en son sınır dışı ettiğinde, geçen yıl Nisan ayında üç diplomat sınır dışı edilmişti. Bu, diğer birçok Avrupa ülkesinin Ukrayna'daki savaşa tepki olarak Rus diplomatları sınır dışı etmesiyle bağlantılı olarak yorumlanıyor.

Son zamanlarda Säpo, Task Review tarafından belirlenen bir dizi şüpheli Rus istihbarat görevlisinin isim listesine erişti. Güvenlik polisi daha önce her üç Rus diplomattan birinin aslında Rusya'nın istihbarat servislerinden biri için çalıştığını ve tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

Güvenlik Polisinin karşı istihbarat başkanı Daniel Stenling, "Gölge Savaşı" dizisine verdiği bir röportajda, "Bunlar, yalnızca bilgi toplamak ve bir ülkeyi istedikleri yönde etkilemek için bu görevlere sahip olan devlet çalışanı kişilerdir" diyor.

Son haftalarda SVT, İsveç ve İskandinav ülkelerindeki Rus istihbarat operasyonları hakkında bir dizi açıklama yaptı. Diğer şeylerin yanı sıra, İsveç sularında bulunan şüpheli Rus casus gemileri konusuna yoğunlaştı.

İsveç Rus diplomatlar sınır dışı İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström SVT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ