İSVEÇ’TE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekilliği seçimi için İsveç’te sabah saat 09.00’dan itibaren oy verme işlemi başladı. Sabah erken saatlerde oy vermek için gelen vatandaşlarımız uzun kuyruk oluşturdular. Bugünden Cumartesi gününe kadar 2 sandık açık olacak ve oy verme iki sandıkla yürütülecek. Cumartesi – Pazar günü (6 -7 Mayıs) sandık sayısı 12’ye çıkacak.

İSVEÇ’TE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI
İSVEÇ’TE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI Admin
Bu içerik 702 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekilliği seçimi için oy verme işlemi sabah 09.00’dan itibaren başlayarak akşam 21.00’e kadar sürecek. İsveç’te ve özellikle Stockholm’da yaşayan vatandaşlarımızın seçimlere ilgisi ortalamın biraz üstünde gözüküyor. İsveç’te seçim kütüğüne kayıtlı 42 binin üzerinde seçmen bulunuyor.

                                                   1 nolu Sandık Kurulu üyeleri

                                                                          2 nolu Sandık Kurulu üyeleri

Sabah saatlerinde oluşan kuyruklardan Stockholm dışından 300 ya da daha fazla kilometre uzaktan gelen insanlarımız açılan iki sandığı yetersiz bularak yakınıyorlar. Tatilde iki sandık olmaz, daha fazla sandık açılmalıydı söylemini dile getiriyorlar.

Stockholm’un iki büyük kenti güneydoğuda Malmö ve batıda Göteborg’da ve özellikle kuzeyin ortası sayılabilecek olan Sundsvall gibi kentlerde sandık açılmamasına pek bir anlam veremiyorlar. Yüksek Seçim Kurulu’nun yurt dışı sandıkların belirlenmesinde elçiliklerimizle nasıl bir iletişim içerisinde oldukkları pek bilinmiyor.

                                                           Seçmenler uzun kuyruk oluşturdular    

CHP komisyon üyesi Taner Yıldız: “Yeni bir mekandayız (Älvsjö Mässan). Daha önceki beş seçimi Kista’da yapmıştık. İnsanlarımızın orayla bir tanışıklığı ve alışkanlığı vardı. Mekan değişti. Buna bağlı olarak da ve özellikle de 1 Mayıs tatili nedeniyle sabah saatlerinden itibaren bir yığılma soz konusudur. Seçim mevzuata uygun bir şekilde devam ediyor. İnsanlarımız bir stresli gözüküyor. Seçimin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

                      CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner ve eski CHP milletvekili Ercan Karakaş

İsveç İYİ Parti Temsilciliği Başkanı Sibel Kırpıcı: “Demokratik parlamenter sisteme geri dönülmesini istiyorum. Bu seçimi son çıkış olarak kritik bir aşamada görüyorum. Seçime ilginin fazla olduğu görülüyor. Stockholm dışından da çok sayıda insanımız oy kullanmaya gelecekler. Bu seçim vatan ve milletimiz için hayırlı olsun” değerlendirmesini yaptı.

                                           Ercan Karakaş Büyükelçi Yöntem Can Tezel ile seçim alanında   

                                       Oy kullanma sırası gelenlerin bekleme anı

                Oy kullanmak için gelen soldan İhsan Kılıç, Hamza Erdoğan, Hacı Memiş Yücel ve eşi    

İsveç Cumhurbaşkanlığı seçimi 28.dönem milletvekili seçimi Älvsjö Mässan Göteborg Malmö Sundsvall
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ