İSVEÇ’TE 1 MAYIS SAKİN GEÇTİ

1 Mayıs bu yıl Stockholm’da yağmurlu bir günde kutlandı. Yağmura karşın katılımcı ve kaldırımlarda izleyici sayısı düşse de, sevinç içerisinde kutlandı. Sosyal Demokrat İşçi Partisi Başkanı Magdelena Andersson 1 Mayıs’ı güney kentlerinden olan Jönköping’te kutladı. Stockholm’daki kutlamaya Mikael Damberg ve bir önceki dönem belediye başkanı olan Karin Wanngård ile birlikte katıldılar.

İSVEÇ’TE 1 MAYIS SAKİN GEÇTİ
İSVEÇ’TE 1 MAYIS SAKİN GEÇTİ Admin
Bu içerik 429 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te 1 Mayıslar her yıl bir öncekinden farklı olarak coşkuyla kutlanoyor. Sosyal Demokrat İşçi Partisi Başkanı Magdelena Andersson bu yıl Jönköping’de kutlamaya katılırken, Stockholm’da Sosyal Demokratların ağır toplarından Mikael Damberg bir önceki Stockholm Belediye Başkanı Karin Wanngård ile birlikte kutlamaya katıldılar ve Norra Bantorget’te birer konuşma yaptılar.

                                     Stockholm Mikael Damberg ve Karin  Wanngård

Kutlamaya Jönköping’te katılan Magdalena Andersson, Hıristiyan Demokratları hedef alarak, “Hıristiyan Demokratlara bir daha asla oy vermeyeceklerini söyleyen birçok eski Hıristiyan Demokrat var ve bu elbette tamamen anlaşılabilir çünkü parti Hıristiyan temel değerlerinden çok uzak” değerlendirmesini yaptı. Jönköping, Hıristiyan Demokratların kalesi olarak bilinen bir kent özelliğiyle biliniyor.

               CHP eski milletvekili Ercan Karakaş Stockholm'daki kutlamaya katılanlar arasındaydı.

Magdelena Andersson kendisine destek veren Merkez Partisinin iktidarda olan partilerin izledikleri politikalar nedeniyle, ”Şimdi hem Liberallerin, hem Hıristiyan Demokratların hem de Ilımlıların hızla radikalleştiğini görüyoruz. Bu kesinlikle onları Merkez Partisi için daha çekici bir ortak yapmaz” değerlendirmesini yapıyor.

Aynı zamanda, Magdalena Andersson parlamenter sabah havasını soluyor. İsveç Demokrat Milletvekili Elsa Widding partiden ayrılarak bağımsız bir konuma düşmesini değerlendirerek; “Kırmızı-yeşilliler 173'e karşı 176 sandalyeye sahip oldukları İsveç Meclisi’nde Kristersson hükümetinin gücünü azaltıyor” diyor.  Andersson devamla, “Başlangıçta hükümet çok kırılgandı, ama şimdi siyasi bir bağımsızlığı seçen ve mola vermiş birileri var, bu yüzden hükümetin temelinde belli bir kırılganlık olduğunu belirtebilirim”yorumunu yapıyor.

                                              Nato İsveç için barış değil, savaş istiyor pankratı...

Stockholm’daki kutlamada dikkat çeken pankartlar arasında “Nato’ya Hayır” ve “Nato İsveç için barış değil, savaş istiyor” bulunuyordu.

İsveç 1 Mayıs Magdelena Andersson Sosyal Dmokrat İşçi Partisi Jönköping Stockholm Mikael Damberg Karin Wanngård Norra Bantorger
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ