İSVEÇ PARLAMENTOSU YENİ TERÖR CEZA YASASINI ONAYLADI

İsveç Parlamentosu bugünkü toplantısında daha önceden belirlen terörle mücadele yasasını görüşmek için toplandı. Bu yasa İsveç'in NATO’ya üye olabilmesi için Türkiye’nin ana taleplerinden birisiydi. Bu yasa aynı zamanda anayasa değişikliği kapsamında terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasasında yapılan değişiklikleri içeriyor.

İSVEÇ PARLAMENTOSU YENİ TERÖR CEZA YASASINI ONAYLADI
İSVEÇ PARLAMENTOSU YENİ TERÖR CEZA YASASINI ONAYLADI Admin
Bu içerik 451 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün İsveç Parlamentosu'nda yapılan görüşmelerin ardından yeni terörle mücadele yasası oy sunuldu. Oylamada, 34 “hayır” oyuna karşı 268 “evet” ile yasa kabul edildi. Sol Parti ve Çevre Partisi /Yeşiller yasaya karşı oy kullandılar. Ayrıca, oylamaya 47 kişi de katılmadı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, geçen ay Dagens Nyheter gazetesine verdiği bir ropörtajda, 1 Haziran’da İsveç’te yürürlüğe girecek yeni terör ceza yasası ile Türkiye’nin çekincelerinin de karşılanacağını açıklamıştı.

Türkiye, İsveç’i terör örgütlerinin üssü olarak nitelemişti. Billström gazeteye, terör örgütü PKK/YPG’nin İsveç’teki faaliyetlerine ilişkin çarpıcı ama işin aslında gerçekçi açıklamalarda bulunmuştu. Billström; “PKK’nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş kapsamlı. Terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna zarar veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Başka bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez.” ifadelerini kullanmıştı.

İsveç, terör örgütlerine üyeliğin suç kapsamına alınması amaçlayan ve yasalaşan tasarıda, terör etkinliklerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Tasarıya göre, terör örgütünü destekleme, güçlendirme veya teşvik etme kastı taşıyan etkinliklerine katılan kişiler, en fazla 4 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek. Ağırlaştırıcı nedenler var ise bu suçların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütü için silah, cephanelik, yanıcı ve patlayıcı madde, ulaşım desteği, örgüte arazi ve mülk kiralama gibi suçlara karışanlara 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Bu suçlarda ağırlaştırıcı nedenler varsa 1,5 yıl ila 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Tasarı, yetkililere, terör örgütlerini finanse eden ya da başka yollarla destekleyen kişileri gözaltına alma ve yargılama konusunda çok daha geniş yetkiler veriyor Bugün İsveç Parlamentosu’nda kabul edilen terörle mücadele ceza yasası 1 Haziran’da yürürlüğe girecek.

İsveç Parlamentosu Terörle Mücadele Yasaı kabul NATO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ