İSVEÇ’TE OY KULLANMADA SON GÜN

İsveç’te Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekilliği seçimleri için 1 Mayıs ile 7 Mayıs arasında oy vermeye ayrılan tarihlerdi. Vatandaşlarımız 1 Mayıs oy verme işleminin ilk günü heyecenla ve kalabalık bir biçimde oylarını kullandılar. İlk gün kuyruğunn uzun olması nedeniyle oy kullanmadan dönenler oldu. Hafta içi yoğunluk bir biçimde sürdü. Hafta sonu kuyruklar göze çarpmadı. Vatandaşlarımız rahat rahat oylarını kullandılar.

İSVEÇ’TE OY KULLANMADA SON GÜN
İSVEÇ’TE OY KULLANMADA SON GÜN Admin
Bu içerik 535 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekilliği seçimleri için 1 Mayıs ile 7 Mayıs arasında oy vermeye ayrılan tarihlerdi. 1 ile 5 Mayıs tarihlerinde iki oy verme lokali açılmış ve ikişer sandıkta oy verme işlemi gerçekleştirilmişti. 6 ve 7 Mayıs tarihlerinde 10 seçim lokalı ve üçer sandık açılarak oy kullanma işlemi sağlandı.

                                                 Sadık Kurulları hazır ve seçmeni bekliyorlar       

Oy kullanmaya gelen vatandaşlarımız bu tür düzenlemeden pek memnun olmadıklarını dile getirdiler. İlk gün tatil olması nedeniyle iki yerde ve dört sandıkta oy kullanmanın uzun kuyruğa neden olduğu ve Stockholm dişindan gelenlerin bir kısmının üç ya da dört saat beklemeyi göze almayarak oy kullanmadan geri döndüklerini ileri sürdüler.

6 ve 7 Mayıs günleri oy verme alanının çok sakin olduğu ve kuyruk oluşmadığı gözlendi. Seçime ilginin bir çnceki seçimle karşılaştırıldığı zaman fazla olduğu dikkat çekiyordu. Göteborg’tan vatandaşlarımızın daha yakın olan Norveç’in başkenti Oslo’yu tercih ettikleri sosyal medyada göze çarpıyordu.

                                                                   Pazar Günü fazla bir kalabalık yoktu

İsveç Postası olarak, İsveç CHP Birliği Başkanı Hakan Güner’den bu seçimin kısa bir değerlendirmesi rica ettik. Güner, “Seçime katılım eskiye göre bayağı fazla sayılır.Fakat, beklediğimiz kadar fazla olmadı diyebilirim. Beklentilerimi karşılamadı.Örneğin bugün Pazar günü olduğu halde beklenilenden az insan var.Bu da gösteriyor ki, oy verecek vatandaşlarımızda kapsite tamamlanmış demektir. Hafta içinde açılan sandıklarda oy kullanma oranı dikkate aldığımız zaman 13 ile 15 bin arasında oy kullannan vatandaş sayısına ulaşmış olacağımızı tahmin ediyorum. Geçen seçimde 10 800 vatandaşımız oy kullanmıştı. Bu seçimde yine de bir artış var ama, beklenilen düzeyde değil” ifadelerini kullandı.

                                                        CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner   

Hakan Güner’e, vatandaşlarımızın bu seçime nası baktıklarını sorduk. Güner, “Vatandaşlarımız bu seçimi bir nevi referandum olarak algılıyorlar. Ya tek adam rejimine devam edilecek ya da bir güçlendirilmiş parlamenter rejim ve hukuk devleti tekrarından inşaa edilecek. Bunun arasında bir seçim yapılıyor. Burada partilerden ziyade ittifakların savunduğu iki görüş üzerine bir oy kullanma var” görüşüne yer verdi.

                                           İYİ Parti temsilcisi Sibel Kocagozoğlu Özkan ve Hakan Güner

İyi Parti adına da Sibel Kocagözoğlu Özkan, “Ben, bu seçimde oy kullanılmasını çok olumlu görüyorum. Vatandaşlarımızın kararlı olduklarını gözlemliyorum. Bizim için çok olumlu bir seçim olacak. Seçimde oy kullananların sayılarına bakarsak, şahsen daha çok katılım bekliyordum. Fakat, geri dönen çok oldu. Gene de katılım güzel, ama daha fazla olsaydı daha da iyi olurdu” dedi.

                                         Seçmenlerin azlığı Sandık Kurullarını işini kolaylaştırdı.

Seçim alanına kurulan parti çadırlarında farklı müzikler duymak olanaklıydı. Birleşik Sol İttifak daha doğrusu HDP genellikle Kürtçe müziklere yer verirken, AKP’liler Mehter Marşı’nı sık sık dinlettiler. CHP ile birlikte hareket eden İYİ Parti çadırında Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmaları ağırlıklı verildi. MHP çadırında bilinen kendi şarkıları ağırlıktaydı.

                                                               Bir Sandık Kurulu seçmenleri bekliyor    

İsveç’te seçimin ilk günden son gününe kadar herhangi bir olayın olmaması oldukça iyi bir gelişme olarak değerlendirilebilir. İnsanlar, sorunsuz ve birbirleriyle selamlaşarak oy verme görevlerini yerine getirdiler.

İsveç Türkiye Seçimleri Älvsjö Mässan Cumhurbaşkanlığı 28.Dönem Milletvekili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ