İSVEÇ’TE 2.GÜN OY VERME SAKİN GEÇİYOR

13.Cumhurbaşkanlığı 2.tur oy kullanmada 2.gün sandıklarda çok sakin bir durum yaşanıyor. Kuyruklar yok. Seçmenler bir iki dakika içerisinde oylarını kullanabiliyorlar. Vatandaşlarımız oy verme süresinin çok kısa olmasından oldukçe memnun görünüyorlar.

İSVEÇ’TE 2.GÜN OY VERME SAKİN GEÇİYOR
İSVEÇ’TE 2.GÜN OY VERME SAKİN GEÇİYOR Admin
Bu içerik 610 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te Stockholm Mässan’da Doğu Kapısı tarafında açılan sandıklarda sabah saat 08.00’den itibaren oy verme işlemi başladı. Bugünde açılan 12 sandık sayısının olması kuyruk sorununu ortadan kaldırdı. 1.turda ilk dört gün açılan 2 sandık nedeniyle uzun kuyruklar ve bekleme durumu yaşanmıştı. Seçmenler Yüksek Seçim Kurulu’nun bu uygulamasını çok fazlasıyla eleştirmişlerdi.

                 Seçimin sakin geçmesi insanlarin aralarındaki sohbetlerini koyulaştırdı.    

2.tur dünkü oylamada vatandaşlarımızdan 6 687’si oylarını kullandılar. Sandık alanı ve dışarısında çok sakin bir durum vardı. Herhangibir sorun ortaya çıkmadı. Vatandaşlarımız huzur içinde oylarını kullandılar. Bugünde aynı sakinlik devam ediyor.

                                                                      MHP temsilcisi Sinan Atak

MHP İsveç sorumlusu Sinan Atak ile seçimlere yönelik bir değerlendirme ve beklentileri üzerine konuştuk. Atak: “Genel olarak bir değerlendirme yaparsam, İsveç’teki sonuçlardan memnun değiliz. Şöyle ki, birincisi 42 – 43 bin civarında bir seçmen kitlesi vardı.Bu duruma rağmen katılım oranı düşük kaldı. Tabii ki, bunu Stockholm bazında değerlendiriyorum. Fakat, Malmö ve Göterborg’da oturan vatandaşlarımızın bir kısmı Danimarka ve Norveç’te oy kullandılar. Katılımı yüzde 50 olarak değerlendiriyoruz.

Türkiye’de sonuçlar açısından bakarsam, biz Cumhur İttifakı olarak tabii ki, gönül isterdi ki, birinci turda Cumhurbaşkanlığını alalım ama olmadı. Cumhurbaşkanlığı seöimi 2.tura kaldı. Gerek İsveç’te gerkse Türkiye’de oy verme işlemi bir bayram havasında geçti. Önemli sayılabileck bir soruyaşanmadı. İsveç’te de 2.tur güzel geçiyor. MHP’nin yüzde 10’nun üzerinde olması sorunuza gelince; biz baştan beri hep söylüyorduk. Bizi yani MHP’yi yanlış değerlendiryorlar, diyorduk. Biz hiçbir zaman genel başkanımız sayın Devlet Bahçeli Bey’inde dediği gibi, Biz kendi değerlendirmelerimiz şirketlerine pek güvenmiyoruz. Biz, aşağı yukarı yüzde 10’nun üzerinde oy alacağımızı biliyorduk. Bu nedenle bizler için pek bir sürpriz olmadı. 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimine gelince; öncelikle, devletimiz, milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Gönlümüz, tabii ki sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasıdır. Ülkücü, milliyetçi camia olarak Erdoğan’ı destekliyoruz. Hayırlısı neyse o, olsun. Her iki tarafada başarılar diliyorum” görüşlerini dile getirdi.

                                                                      AKP temsilcisi Özer Eken

AKP İsveç sorumlusu Özer Eken ile seçimlerde beklentileri üzerine konuştuk. Eken; “AKP milletvekilliği seçiminde birinci parti olarak çıktı. Cumurbaşkanlığı seçiminde karşımızda 7 partinin oluşturduğu bir ittifak vardı. Buna rağmen bin oyu gibi bir farkla ikinci konuma düştük. Bu büyük bir fark sayılmaz.Başa baş bir mücadele verdik, diyebilirim. Seçim ortamı çok güzeldi ama, sandıklarda sıkıntı vardı. 1 Mayıs İsveç’te dahil olmak üzere tüm dünyada tatil günüdür. Bizim akıl erdiremediğimiz şey, 1 Mayıs2’ta nasıl olur da 2 sandık kurulur. Biz, Stockholm’da en az 22 bin oy beklerken, birinci gün vatandaşlarımız oluşturdukları kuyrukta 8 saat oy vermek için sıra bekledi. Oy kullanmak her bir vatandaşın doğal hakkıdır. O gün yağmurda vardı. Yağmur vardı ve hava soğuktu bu koşullar altında sıkıntılı da olsa oy kullanmak için bekledi. Tamam dedik ama, hem 1.günden 4.güne kadar itiraz ettik. Beş gün boyunca her bir vatandaş gelip, geri gitti. Gelip, geri gitti.Çünkü o vatandaşlar oy kullansaydı, ben eminim ki, İsveç’te yüzde 60 ya da 70’in üzerinde oy kullanılacaktı. Öünkü vatandaş birinci geldi 8 saat bekledi. İkinci gün olmaz dediler, geri gittiler. Üçüncü, dördüncü ve beşinci aynı durumlar yaşandı. Haftasonu 12 sandık açıldı ama, haftasonu beklediğimiz oylar da gelmedi.Ben, burada Yüksek Seçim Kurulu’nu suçluyorum.Görevlerini doğru dürüst yapmadılar. 1 Mayıs’ı düşünmeden oy kullanılcak ülkelerde fazla sandık açmadılar.Vatandaşların oy kullanmamaları için ellerinden geleni yaptılar.

1.turda alınan sonuçlardan çok memnunuz. Büz zaten bunu bekliyorduk. Kurduğumuz iletişim ağında yüzde 49 – 52 bandında bir oy bekliyorduk. Bu da aşağı yukarı gerçekleşti. 2.turda dünkü gözlemlerime göre, oy kullanan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu partili vatandaşlarımızdı. Bu turda rakibimize büyük bir fark atarak burada birinci çıkacağımız söyleyebilirim. Sayın Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan’ın büyük bir ihtimalle seçileceğini belirtmek isterim. Çünkü, dünkü duruma baktığım zaman, Avrupa’nın diğer ülkelerinde de arkadaşlarla iletişimlerimiz var. Katılım, iyi sayırlır. Bu seçimi Cumhur İttifakı kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

                                      İYİ Parti temsilcileri Sibel Kocagözoğlu Şzkan ve Sibel Kırpıcı

İYİ Parti İsveç temsilcisi Silbel Kırpıcı ise, “1.tur benim açımdan beklediğim gibi olmadı, zayıf kaldı. Oy vermeye gelen vatandaşlarımız fazla sandık sayısı olmasından oldukça memnun olduklarını dilegetiriyorlar. Hayırlısı neyse, o olsun diyorlar. Katılım yetersizdi. Fakat, şöyle bir şey var, olaysız sonuçlandı. Bu sevindirici oldu. Birinci gün iki sandık açılması nedeniyle insanlar kuyrukta çok beklediler. En yoğun günlerde iki sandık vardı. Hava yağmurlu ve soğuktu. Bu da katılımı olumsuz etkiledi. Vatandaşlarımız seçmen kayıtlarını yeterlice kontrol etmedikleri ortaya çıktı. Kimlik kartlarında resim yoktu. Benim bulunduğum sandıkta 70 kişi oy kullanmadan geri dönmek durumunda kaldı.

Yüksek Seçim Kurulu Stockholm Mässan Fuar alanında tutuğun yerin kirasın ödüyorsa, ilk günler hem de birinci gün tatil gününde neden iki sandık açılmasını öngördü? Biz hem kişi hem de partiler olarak yeterli elemanlarımızla hazırdık. Eğer, 12 sandık açılmaydı, o soğuk ve yağmurda indanlarımız saatlerce kuyrukta beklemezlerdi. Böylece hem bekletmeyecek hem de tepki almayacaktık. Ayrıca Stockholm dışından gelenler de çok fazlaydı. Bu insanlar uçaklarına, trenlerine yetişemeyeceklerini anlayanlar oy vermeden geri döndüler. Stockholm’da oturanlar sıralarını dışarıdan gelenlere bıraksınlar ama, kabul görmedi. Bu da tepkiyle karşılandı. Bizim oy kullanmamızı istemiyor musunuz, gibi yakınmalarla karşılaştık. YSK, bizi seçmenle karşı karşıya getirdiler.

Ben, kendi partim adına söyleyeyim. Bizim oy oranımız düşüktü. Oylarımızın MHP’ye kaydığını düşünüyorum. Bu durumda da yapılacak bir şey yok. Ben, Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy oranın iyi olduğunu düşünüyorum. Oylarında yükselme de oldu. İsveç’te de oy artışları var. Dün 12 sandık açılması 6 ile 7 bin arasında vatandaşımızın oy kullanmasını sağladı. Bugün de fazla olacağını sanıyorum. Ben, 1.turda Kılıçdaroğlu’nun seçileceğini bekliyordum ama, olmadı. Umudum, Kılıçdaroğlu’nun bu seçimi kazanmasıdır” değerlendirmesini yaptı.

                      Alilesiyle oy kullanmaya gelen bir seçmen CHP çadırı önünde

Uppsala’dan ailesiyle birlikte oy kullanmaya gelen bir doktor vatandaşımız. İsveç’e doktor olarak 4 yıl önce geldiğini ve burada çalışmaktan son derece memnun olduğunu söyleyerek, Türkiye’de maruz kaldığı şiddet olaylarından yakındı. Türkiye’de kesinlikle çalışmayacağını söyledi.

                                   Arabasına yazdırdığı plakasıyla dikkat çeken bir MHP'li vatandaşımız

İsveç Türkiye Cumhurbaşkanlığı 2.tur 2.tur seçim 2023 Kemal Kılçdaroğlu Recep Tayyip Erdoğan Stockholm Mässan Fuar Alanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ