İSTİNAF MAHKEMESİ CASUS KARDEŞLERİN CEZASINI ONADI

İstinaf Mahkemesi, 42 yaşındaki casus Peyman Kia'nın müebbet hapis cezasını onadı. Küçük erkek kardeşle birlikte, daha önce Rusya'ya satılan gizli istihbarat bilgilerini sağladığı görüşüne varılarak karar verildi. Ayrıca İstinaf Mahkemesi, davadaki yeni delilleri kabul etmedi.

İSTİNAF MAHKEMESİ CASUS KARDEŞLERİN CEZASINI ONADI
İSTİNAF MAHKEMESİ CASUS KARDEŞLERİN CEZASINI ONADI Admin
Bu içerik 389 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bu yılın Ocak ayında casusluk suçlamasıyla yakalanan kardeşler mahkame karşısına çıkmışlardı. Kardeşlarden büyük olan Peyman Kia, bu yılın Ocak ayında ağırlaştırılmış casusluk ve gizli görevle izinsiz gizli bilgi sağlamaktan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Rus istihbarat servisine on yıl boyunca gizli belgeler vermekle suçlanmıştı.

35 yaşındaki küçük kardeşi Payam Kia da aynı zamanda ağırlaştırılmış casusluk suçundan dokuz yıl on ay hapis cezasına çarptırıldı. Payam Kia, ağabeyi gibi cezasına itiraz etti, ancak kısa süre önce daha yüksek bir ceza almaktan korktuğu için temyiz başvurusunu geri çekti.

                                                                                     Peyman Kia

Peyman Kia'nın avukatı Anton Strand daha önce, suçun bazı kısımlarını kabul ettiği için müvekkilinin cezasının 10 yılı geçmemesi gerektiğini söylemişti. Ancak Perşembe günü Svea, Temyiz Mahkemesine bölge mahkemesinin kararının onaylandığını duyurdu.

Temyiz Mahkemesi danışmanı Mari-Ann Roos yazılı bir yorumda, ”İstinaf Mahkemesi, Bölge mahkemesinin kararına uyarak, sanığa ait yeni bilgileri ve genel olarak delilleri dikkatli bir şekilde inceledikten sonra, esasen iddianame uyarınca ağabeyin ağırlaştırılmış casusluk suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması gerektiği kanaatine varmıştır” diyor.

Ayrıca İstinaf Mahkemesi, Peyman Kia'nın iddianamede yer alan bilgilerin büyük çoğunluğunu Rus istihbarat servisi GRU'ya temin ettiği, terfi ettirdiği ve ifşa ettiğinin sabit olduğunu sonucuna vardı. Temyiz Mahkemesi, bunun, diğer şeylerin yanı sıra, ödenen toplam 120.000 ABD dolarının tazmin edilmesiyle desteklendiğine inanmaktadır.

İsveç Casus Kardeşler İstinaf Mahkemesi ceza onama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ