BLİNKEN, ”İSVEÇ’İN NATO’YA ÜYE OLMA ZAMANI GELDİ”

İsveç'in NATO sürecini görüşmek ve AB ile ABD arasındaki ticaret toplantılarına katılmak için Luleå'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ”İsveç'in NATO üyesi olacağından şüphem yok. Büyük ihtimalle bu yaz Vilnius'taki zirvede olacak. ABD açısından artık tam zamanı” diyor.

BLİNKEN, ”İSVEÇ’İN NATO’YA ÜYE OLMA ZAMANI GELDİ”
BLİNKEN, ”İSVEÇ’İN NATO’YA ÜYE OLMA ZAMANI GELDİ” Admin
Bu içerik 443 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Blinken, İsveç'in NATO sürecini görüşmek ve AB ile ABD arasındaki ticaret toplantılarına katılmak için Luleå'da bulunuyor. Bugün İaveç Başbakanı Ulf Kristersson ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısıonda, ” İsveç'in NATO üyesi olacağından şüphem yok. Büyük ihtimalle bu yaz Vilnius'taki zirvede olacak. ABD açısından artık tam zamanı” açıklamasında bulundu.

Başbakan Ulf Kristersson ile düzenlediği basın toplantısında İsveç'in NATO umutları hakkında da olumlu bilgiler verdi. Kristersson, ”Vilnius'te toplanınca İsveç'in NATO’ya üye olması için çalışmaya devam edeceğiz” diyor.

Kristersson ayrıca, Ülkesinin Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki İspanya’nın başkenti Madrid’de üzerinde uzlaşılan ”Üçlü Muhtıra”nın gerekliliklerini yerine getirdiğini savunarak, “Bunun son kısmı fiilen 1 Haziran’da yürürlüğe giriyor, yani yarından sonraki gün. Terörle mücadelede yeni yasa geçerli olacaktır” dedi.

İsveç haber ajansı TT’nin, İsveç'in şansının nasıl göründüğüne ilişkin sorusu üzerine Blinken kahkahayı gülerek, ”Bunun üzerine bahse girdin mi? İçeriden bir bilgim yok ama ABD açısından bakıldığında artık tam zamanı” diyor. Blinken ayrıca ABD ve İsveç'in her zamankinden daha yakın çalıştığını ve İsveç tarafının ister kısa ister uzun vadede üye olsunlar güvenlik durumu konusunda endişelenmesine gerek olmadığını söylüyor.

Blinken, ”İsveç'e karşı herhangi bir saldırganlığa müsamaha göstermeyeceğiz. Ortaklar ve yakında müttefikler olarak son derece yakın çalışıyoruz” yorumunu yapıyor.

İsveç Luleå AB ABD ticaret toplntısı NATO Antony Blinken Ulf Kristersson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ