İSVEÇ’TE SİGARA KULLANIMINDA AZALMA VAR

İsveç, Avrupa'da günlük sigara içenlerin en düşük oranına sahip bir ülke olma yolunda büyük aşama kaydetti. 2000 yıllarından itibaren başlatılan ”sigarayı bırak” kampanyası semeresini veriyor. İsveç Avrupa Birliğin ilk "sigarasız" ülkesi olmaya aday görünüyor. Fakat henüz bu yeterli değil, insanlar daha fazla sigarasız bir ortam yaratabilmekten uzaklar.

İSVEÇ’TE SİGARA KULLANIMINDA AZALMA VAR
İSVEÇ’TE SİGARA KULLANIMINDA AZALMA VAR Admin
Bu içerik 480 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveçlilerin yüzde 20’si 2000’li yıllarına kadar sigara içiyordu. Yapılan araştırmalara göre bu oran yüzde 5,8’lere gerilemiş olarak görülüyor. Halk sağlığı bilimleri uzmanı Tanja Tomson, ”daha fazlasını yapabilirsiniz” diyor.

İsveç Meclisi tarafından belirlenen hedef, İsveç'in 2025 yılına kadar dumansız bir ülke haline gelmesidir. Somut olarak bu, Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre sigara içme oranının nüfusun yüzde beşinin altında olması gerektiği anlamına geliyor.

Euronews ve AP haber ajansının haberine göre İsveç, Avrupa'da bu noktaya ulaşan ilk ülke olabilir gibi görünüyor.

Karolinska enstitüsünde halk sağlığı bilimleri doçenti Tanja Tomson, ”İsveç'te onaylanmış bir tütün sözleşmemiz var, yani küresel bir dizi düzenleme. Orada İsveç, örneğin dumansız ortamlar ya da 18 yaşından önce sigara satın almanıza izin verilmemesiyle bunu çok iyi takip etti. Ancak orada daha da iyi olabilirler ve belki de 20'ye yükseltebilirler” diyor. Ayrıca, düşük eğitimli ve savunmasız bölgelerde yaşayan grupların daha fazla sigara içtiği bir "eşitsizlik faktörü" olduğuna dikkat çekiyor.

İsveç’in ”snus” olarak adlandırılan nikotinin dudak ile diş arasına yerleştirilerek kullnılması var. Ayrıca  e-sigara kullanımı da genç kadınlar arasında en yaygın olanıdır. 16-29 yaş arası kadınların yüzde 12'si 2022'de her gün snus kullandıklarını belirtiyorlar.

Tomson, ”Bunun sonuçta beyaz olduğunu düşünen genç kullanıcılar arasında sıklık önemli ölçüde arttı, diş sağlığı konusunda sorunlar var. Eğer bunu düşünmezseniz o kadar da zararlı değil” diyor.

İsveç sigara dumansız ülke sigara bırakmak snus e-sigara Avrupa Birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ