6 HAZİRAN İSVEÇ ULUSAL GÜNÜ KUTLU OLSUN

İsveç Gustav Vasa’nın 1523 yılında ‘İsveç Birliği’ni kurarak kral seçilmesinden bu yana geçen 500.yılını kutluyor. İsveç Ulusal Günü 1983 yılından itibaren “Bayrak Günü” olarak kutlanmaya başladı. 2005 yılından itibaren de tatil günü kabul edilerek “Ulusal Gün” adı altında kutlanmaya başladı. İsveç’in 500.Ulusal Günü kutlu olsun

6 HAZİRAN İSVEÇ ULUSAL GÜNÜ KUTLU OLSUN
6 HAZİRAN İSVEÇ ULUSAL GÜNÜ KUTLU OLSUN Admin
Bu içerik 333 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Ulusal Günü tüm İsveç çapında düzenlenecek olan etkinliklerle coşku içerisinde kutlanacak. Pek çok insan muhtemelen İsveç'in “Ulusal Günü”nün neden tam olarak 6 Haziran'da olduğunu ve onu neden kutladığımızı bilmiyor. Ülkeyi kutlamamızı sağlayan iki tarihi olay var. İlk olarak, Gustav Vasa, 500 yıl önce 6 Haziran 1523'te İsveç kralı seçildi. Bununla bağlantılı olarak İsveç, kendi kralı olan bağımsız bir ülke haline geldi. Ayrıca iİkinci olay, 6 Haziran 1809'da, İsveç Meclisi modern İsveç'in temelini atan hükümet biçimini imzaladığı tarihi gündür.

İsveç Ulusal Günü Stockholm’da kutlamanın merkezi Skansen'dir. Gün boyunca tüm aileler için bir kutlama olacak ve akşamları Sollidenscenen'den Anne Lundberg ve Micke Lejnegard'ın sunuculuk yaptığı İsveç Televizyonu’ndan güne ilişkin konuşmalar ve müzikle geleneğe uygun olarak kutlanacak. Kraliyet ailesi atlı kraliyet arabasıyla kutlamaya katılacak.

Kral ve Kraliçe kutlamaya Strängnäs'ı ziyaret ederek başlıyorlar ve bu günde Gustav Vasa'nın 1523'te Strängnäs'ta kral seçilmesinin 500. yılı olduğuna dikkat çekiliyor. Strängnäs'teki kutlama saat 10'da katedralde başlıyor.

Stockholm’da Veliaht Prenses Victoria ve eşi Daniel tarafından Saray'ın kapıları sabah 10'da açılacak, ardından Saray'ın salonları, müzeleri, sergileri, Gripsholm Kalesi ve etkinlikleri saat 17: 00'ye kadar ücretsiz girişle halka açık olacak.

İsveç İsveç Ulusal Günü Bayrak Günü 6 Haziran Gustav Vasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ