STOCKHOLM’DA İSLAM KARŞITI PROTESTO

İsveç polisi, Stockholm Medborgarplatsen’de bulunan caminin önünde İslam karşıtı protesto düzenlemek ve “Kuran yakmak” isteyen bir gruba protesto izni verdi.

STOCKHOLM’DA İSLAM KARŞITI PROTESTO
STOCKHOLM’DA İSLAM KARŞITI PROTESTO Admin
Bu içerik 454 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te Kuran yakma olaylarını hem Danimarka hem de İsveç vatandaşı olan Rasmus Paludan başlatmıştı. Paludan, en son Türkiye Büyükelçiliği yakınında Kuran’ı yakmış ve İslam Dünyası’nda büyük yankılar uyandırmıştı. Başta Türkiye olmak üzere birçok İslam ülkesi olayı protesto etmişti.

Kurban Bayramı nedeniyle bir grup protestocuların Stockholm Medborgarplatsen’de bulunan caminin önünde "Kuran'ı yırtıp yakacakları" yönünde polisten izin verildiği duyruldu. Polis sözcüsü Helena Boström Thomas, “İfade özgürlüğü anayasanın koruması altındadır. Dolaysıyla temel olarak koruması bunun üzerindedir” dedi. İsveç polisi, ateş yakma yasağı nedeniyle yangın çıkaranların ceza alacağını belirtti.

Polis tarafından yapılan açıklamada, protesto başvurusunun, reddedilmesini gerektirecek nitelikte olmadığı ve Kuran yakılmasıyla bağlantılı güvenlik riskleri barındırmadığı belirtildi. 

 İsveç devlet televizyonu SVT'de yer alan bir habere göre, "Polis, Kuran yakmak için izin vermedi. Ancak verilen izinde, Kuran hakkında bir gösteri olduğu belirtildi" ifadesinde bulundu. Ayrıca, "Verilen izin belgesinde polis, şu anda tüm ilde yangın yasağı olduğuna dikkat çekti" denilen haberde, yasağın ihlali halinde "para cezası" verilebileceğine dikkat çekildi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson Gotland Adası’ndaki ”Almedalen Günleri” bağlamında yaptığı konuşmasında, ”Kuran yakma olayı yasal, ancak uygun değil” ifadelerini kullandı.

Cami sorumlusu ve imamı Mahmoud Khalif TT’ye, ”Polisin kararından çok, çok hayal kırıklığına uğradık ve şaşırdık” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç Kuran yakma Stockholm Medborgarplatsen cami izin Ulf Kristersson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ