İSVEÇ ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANINDAN PKK İTİRAFLARI

İsveç Televizyonu (SVT)'nun İsveç'in NATO üyelik sürecini anlatan yeni belgeselinde eski dışişleri bakanı Ann Linde, Erdoğan'ın İsveç'in üyelik başvurusuna karşı çıkmasını anladığını ifade ederek; “Aynı örgütün parçası olacaksak, terörle mücadeleyi ciddiye aldığımızı göstermemizi talep etmek meşrudur” diyor.

İSVEÇ ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANINDAN PKK İTİRAFLARI
İSVEÇ ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANINDAN PKK İTİRAFLARI Admin
Bu içerik 442 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Geçen yıl yaz öncesinde hem İsveç hem de Finlandiya NATO'ya üye olmak için başvurmaya karar verdiler. Finlandiya’nın üyeliği önünde engel olan Türkiye, bu yıl 4 Nisan'da bunu kaldırdı. Finlandiya için NATO’ya üyeliği süreci daha kısa sürdü. Fakat İsveç’in üyeliği sancılı durumda bulunuyor.

Ancak İsveç'in NATO üyeliği yolunda, diğer şeylerin yanı sıra "İskandinav ülkelerinin ne yazık ki terör örgütleri için neredeyse bir sığınak olduğuna" inanan Türkiye'nin liderlerinin başarısızlıklarıyla karşılaştı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de NATO toplantısında İsveç, Finlandiya ve Türkiye üçlü bir mutabakat imzaladılar. Bu mutabakat metninde Finlandiya ve İsveç, PKK ve diğer terör gruplarının finansmanına darbe vurma sözü verdiler. Fakat Türkiye, İsveç'in bunu yerine getirmediğine inanıyor. Bu nedenle üyeliği için imza vermiyor.

Eski dışişleri bakanı Ann Linde Türkiye’nin bu eleştirisini yerinde bulduğunu Yani Türkiye'deki PKK'nin İsveç'ten finanse edildiği konusunda haklılar. Ama İsveç'te bir güvenlik sorunu olmadığı için Türklerin bunu yeterince ciddiye almadığımızı düşünmeleri hâlâ anlaşılabilir, diyor belgeselde ve devam ediyor: ”Aynı örgütün parçası olacaksak, terörle mücadeleyi ciddiye aldığımızı göstermemizi talep etmek meşrudur” görüşünü ileri sürüyor.

İsveç eski Dışişleri Bakanı bu itirafları yaparken, şu noktayı gözardı ediyor. PKK, en çok Sosyal Demokratlar tarafından İsveç’teki eylemleri görmemezlikten gelinen bir terör örgütü konumundaydı. PKK ve uzantılarıyla türlü biçimlerde ilişkilerini sürdüren bir poziyonu sürekli devam ettirdiler.

İsveç eski dışişleri bakanı Ann Linde PKK itiraf terör NATO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ