İSVEÇ’TE KURAN’IN YAKILMASI HIZ KESMİYOR

Rasmus Paludan’dan sonra sahneye çıkan Iraklı Suryani Salwan Momika, Kuran'ı üç yeni yerde yakmak istiyor. Aynı zamanda, İsveç Göçmen Dairesi, Momika'nın "statü beyanı ve oturma izninin iptali" olasılığını araştırmak için davasını açtı.

İSVEÇ’TE KURAN’IN YAKILMASI HIZ KESMİYOR
İSVEÇ’TE KURAN’IN YAKILMASI HIZ KESMİYOR Admin
Bu içerik 511 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm'un güneyinde bulunan Botkyrka'nın kuzey bölgesindeki  cami önünde kuran yakmak için hedefte olan yer konumunda bulunuyor. Kuran yakma eylemini gerçekleştirmek izin isteyenler arasında, daha önce yaz aylarında iki önemli Kuran yakma olayına karışmış olan Salwan Momika'nın şimdi kutsal yazıları yeniden yakmak istediği Botkyrka'daki cami yeni yerler arasında bulunuyor.

            Salwan Momika Medborgarplatsen'deki cami önünde kuran yakma eyleminde

TT'nin İsveç Göçmen Bürosundan aldığı belgelere göre Irak vatandaşı olan Momika'ya 16 Nisan 2021'de İsveç'te oturma ve çalışma izni verildi. Bu izin önümüzdeki yıl 16 Nisan'a kadar geçerli. Ancak bu yıl 11 Temmuz'da İsveç Göçmen Dairesi adamla ilgili "statü beyanının ve oturma izninin iptali davası" açtı. Bu yargılamanın neden başlatıldığı belli değil. İsveç Göçmen Dairesi'ne göre, TT'nin diğer soruları "hüküm süren gizlilik nedeniyle" yanıtlanamıyor.

                    Salwan Momika Irak'ta partisinin lokalinde ve örgütündeki bir kişiyle asker kıyafetindeler..

Bu hafta iki kişi daha İran büyükelçiliği önünde dini semboller, türban ve Kuran'ın yanı sıra İran bayrağı yakmak için başvuruda bulundu. Perşembe günü, Başbakan Ulf Kristersson Kuran yakma olaylarını yorumladı. Kristersson, ”Birkaç kişi kutsal yazılara saygısızlığın planlandığı halka açık toplantılar düzenlemek için izin talep ettiğinden, İsveç'in ’önümüzdeki haftanın başında bir dizi biçimlendirici gün’ ile karşı karşıya olduğunu biliyorum. Kabul edilirse, ciddi şeylerin olma riskinin olduğu birkaç günle karşı karşıya kalabiliriz. Neyin başlayabileceği konusunda son derece endişeliyim” dedi.

Başka bir kişi de, Stockholm'un merkezindeki bir kilisenin önünde İncil'i ve bir ilahi kitabını yakmak için başvurdu. Başvuru, amacın "İslam dünyasında tüm İsveçlileri ve İsveç hükümetini zor duruma sokan Kuran yakma olaylarını azaltmak" olduğunu belirtiyor. Cuma günü izin verilen bir gösteri, herhangi bir dini kitap ateşe verilmeden veya herhangi bir karışıklık çıkarılmadan gerçekleştirildi.

İsveç Stockholm Kuran yakma Salwan Momika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ