ÇOCUKLARIMIZA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRALIM

Almanya’nın Herten kentinde yaşayan eğitimci- yazar Bahattin Gemici, Burhaniye 4. Kitap Fuarına katıldı. Kitaplarına gösterilen ilgiden memnun kaldığını söyleyen Gemici, “Okuyan, araştıran, sorgulayan bir toplum olmalı; çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı ve bilinci kazandırmalıyız” dedi.

ÇOCUKLARIMIZA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRALIM
ÇOCUKLARIMIZA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRALIM Admin
Bu içerik 239 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI / HERTEN

Şiir, öykü, eğitim, çocuk konulu 21 kitabı yayımlanan ve dokuz ödül alan eğitimci- yazar Bahattin Gemici birçok ünlü yazarın ve gazetecinin katıldığı Burhaniye 4. Kitap Fuarında kendisine ayrılan stantta okuyucularla buluşup kitaplarını imzaladı. Gemici’nin, “Yunus Emre Destanı, Hasanoğlan Destanı, Umutların Peşinde ile Çocuğunuzun Başarısı Sizin Elinizde” kitapları büyük ilgi gördü.

Kitap okumanın halkın kültür düzeyini yükselttiğine, insani ilişkilere olumlu yansıdığına, barışa ve toplumsal ilerlemeye önemli katkılar sunduğuna dikkat çeken Gemici, fuarı düzenleyen Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, İlçe Kaymakamı İlyas Memiş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni’ye davetleri ve emekleri için teşekkür etti. Gemici’ye Belediye Başkanlığı tarafından plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

                                                         Bahattin Gemici kitaplarını imzalarken

KİTAP FUARLARI YAYGINLAŞMALI

Alman Parlamentosu eski milletvekili- yazar Prof. Dr. Hakkı Keskin ile yazar Öner Yağcı’nın “Edebiyat ve Siyaset” konulu söyleşilerinin ilgiyle izlendiğini belirten Gemici, “Almanya’da yaşayan Türk yazarlarının Türkiye’de tanıtılması, insanlarımızın, Almanya’da yaşayan yurttaşlarımızı daha iyi anlamalarını ve sorunlarımıza sahip çıkmalarını sağlayacaktır.” görüşüne yer verdi.

Yurdun birçok kentinde düzenlenen kitap fuarlarının yazarları okurlarla buluşturduğunu, zor koşullar altında çalışmalarını sürdüren yayınevlerine destek sağladığını belirten Gemici, fuar etkinliklerinin Anadolu’nun bütün kent ve kasabalarına yayılması gerektiğini söyledi.

Sağdan sola doğru: Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, eğitimci-yazar Bahattin Gemici, İlçe Kaymakamı İlyas Memiş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni ile birlikte.

KİTAP OKUMA ORANINI ARTIRMALIYIZ

Gemici, “Japonya’da bir kişi yılda ortalama 25, Almanya’da 15 kitap okurken,  Türkiye’de altı kişiye bir kitap düşmesi son derece üzücüdür. Yaşadığımız tüm sorunların kaynağı cehalettir, eğitimsizliktir. İnsanlarımız bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktadır. Bu durumu değiştirmek için hepimiz kitaplara sarılmak zorundayız.” dedi.

Gemici, Türkiye’deki kitap tirajlarının çok düşük olduğunu, kitap bastırma ücretlerinin arttığını, birçok yazarın az bir telif ücreti aldığını, bazı yazarların kitaplarını parayla bastırmak zorunda kaldıklarını belirtti.

                                                                          Okurlarıyla birlikte

OKUMA ALIŞKANLIĞI AİLEDE BAŞLAR

Çocuklarımıza küçük yaştan itibaren kitap okuma alışkanlığı ve bilinci kazandırmanın önemine değinen Gemici, “Anne babalar çocuklarına masal kitapları okumalı, onları özendirmek için kendileri de ellerine kitap alıp okumalı, evlerde bir kitaplık oluşturmalıdır. Alman kütüphaneleri çocuklarımıza bu konuda büyük olanaklar sunmaktadır. Yurt dışında dilimizi ve kültürümüzü yaşatmak için mutlaka kitap okumalıyız.” dedi.

Atatürk’ün altı dil bildiğini ve 3996 kitap okuduğunu belirten Gemici, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözüne dikkat çekti. Kültür ve Turizm Bakanlığının kitap satın alarak yazarları ve yayınevlerini desteklemelerini, okuma akşamları düzenlemelerini talep etti.BAHATTİN GEMİCİ
EĞİTİMCİ - YAZAR

Bahattin Gemici Eğitimci - yazar Burhaniye Kitap Fuarı okuma alışkanlığı çocuklar kazandırmak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ