İSVEÇLİLERİN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR

İsveç İcra Dairesi’nin açıklamalarına göre İsveç'te borçlar artıyor ödenmemiş borçlara ilişkin 600.000'den fazla talebinin kuruma ulaştığı belirtiliyor. Bu durum geçen yıla göre yüzde on ikilik bir artış anlamına geliyor. İsveç Haciz Kurumun kişisel finans sözcüsü Davor Vuleta, “Bugün daha fazla insanın faturalarını ödemekte zorlandığını görüyoruz” diyor.

İSVEÇLİLERİN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR
İSVEÇLİLERİN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR Admin
Bu içerik 406 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Pek çok İsveçli şu anda ekonomik açıdan zor zamanlar yaşıyor. Yıllarca süren düşük faiz oranlarından sonra, kredilerin maliyeti artık giderek artıyor. Ukrayna'daki savaş emtia fiyatlarının yükselmesine ve enflasyonun artmasına katkıda bulundu. Ayrıca İsveç kronunun zayıfladığı pahalı bir tatilin ardından pek çok kişi durgunluk içindeki İsveç ekonomisine geri dönüyor. Eski yaşam koşullarını hayal ederek kendini avutmaya çalışıyor.

Bugün İsveç İcra Dairesi, 2023 yılının ilk yarısında İsveç İcra Dairesi'ne ödenmemiş borçlara ilişkin 609.000 talep geldiğini duyurdu. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde on ikilik bir artış. Yetkililer bu durumun son derece ciddi ve endişe verici olduğu konusunda hemfikirler. İcra Dairesinin kişisel finans sözcüsü Davor Vuleta, “Bugün daha fazla insanın faturalarını ödemekte zorlandığını görüyoruz” diyor.

İsveç İcra Dairesi’ne göre, ödenmeyen borçlara ilişkin taleplerin sayısı toplumun her kesiminde artıyor. Ama çoğunlukla yaşlılarda. Vuleta, 65 yaş ve üzeri gruplara baktığımızda başvuru sayısının yüzde 18 arttığını söylüyor. Gruptaki kadınlar arasında ise artış en yüksek seviyede. 65 yaş üstü kadınlarda artış yüzde 21 olarak görülüyor.

İcra Dairesi yaşlılar arasındaki artışın ardındaki nedenlere ilişkin derinlemesine bir analiz yapmadığı belirtiyor. Vuleta'ya göre, 100 ila 500 bin arasındaki büyük krediler arasında borçlar en çok 35 ila 54 yaş grubundaki kişiler arasında artıyor. Bu gruplar arasında geçen yıldan bu yana artış 2,2 milyar İsveç Kronu artış olarak ortaya çıktı.

İsveç Borç yükü İsveç İcra Dairesi Hayat Pahalılığı Kredi Enflasyon faiz artışları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ