ANDERSSON: ”İSVEÇ TERÖRİSTLERİN SAHNESİ OLACAK”

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Başkanı Magdelena Andersson sosyal güvenlik sözcüsü Ardalan Shekarabi ile bir basın toplantısında düzenledi. Basın toplantısında Andersson, İsveç'in teröristlere sahne olacağını söyledi.

ANDERSSON: ”İSVEÇ TERÖRİSTLERİN SAHNESİ OLACAK”
ANDERSSON: ”İSVEÇ TERÖRİSTLERİN SAHNESİ OLACAK” Admin
Bu içerik 364 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sosyal Demokratlar, Kuran yakma olayının bir etnik gruba karşı kışkırtma mı yoksa çileden çıkarıcı bir davranış mı olduğunu araştırmak istiyor. Mevcut güvenlik durumu nedeniyle Sosyal Demokratlar bir basın toplantısı düzenledi.

Eylül 2022 seçimlerinde hükümeti kaybeden Sosyal Demokratlar İsveç’teki sosyal güvenlik ve şiddet olaylarının sanki son bir yılda ortaya çıktığını varsayar ya da bir tutum içerisinde oldukları görülüyor.

Magdalena Andersson, ”Başlangıçta ülkemizin şu anda teste tabi tutulduğunu söyleyebilirim” derken neyi kastettiğini belirtmiyor. Basın toplantısı sırasında Andersson, İsveç'in içinde bulunduğu durumda İsveç Demokratları’nın eylemlerine dikkat çekerek. ”Bir tarafta İsveç halkına aklını başına toplamasını söyleyen Ulf Kristersson var. Diğer tarafta ise tam tersi yönde hareket eden İsveç Demokratları var” derken devamla ”İsveç Demokratları ve onların aşırı sağcı kuyruğunun uzun süredir Kur'an yakma eylemine dahil oldular” ifadelerini kullanıyor.

Sosyal Demokrat lideri, Kur'an yakıcıların en önde gelenlerinden Salwan Momika ve Salwan Najem'in İsveç Demokratları ile bağlantıları olduğundan bahsediyor. Ardından Adalet Komisyonu Başkanı Richard Jomshof'un (SD) eleştirilen açıklamasını kaldırdığını belirtiyor. Magdalena Andersson, Richard Jomshof'un hükümetin kriz yönetimini ve ülkemizin güvenlik durumunu baltaladığını söylüyor.

Ayrıca Magdalena Anderson, komşu ülke Danimarka'nın Kuran yakmayı yasaklayan bir yasa tasarısı sunduğuna dikkat çekiyor. Andersson, “Yasa yürürlüğe girdiğinde İsveç çok savunmasız bir durumda olacaktır. İsveç bugün olduğundan daha fazla teröristlere sahne olacaktır” söylemini dile getiriyor.

Andersson, hükümetin yönetmeliği gözden geçirme önerisine ek olarak yasada yapılmasına yönelik daha fazla olasılık sunuyor. Sosyal Demokratlar bir yandan etnik grupları kışkırtmaya ilişkin yasanın etkili olup olmadığını ve bu yasanın sıkılaştırılması için bir neden olup olmadığını incelemek isterken, diğer yandan Kur'an yakmanın çirkin olarak tanımlanması ihtimaline de bakmak istiyor.

Öte yandan Ardalan Shekarabi ise, “Dini hicvetmek, hatta dinle alay etmek için ayağa kalkıyoruz, diyen Kuran yakıcıları başka bir şeyle ilgilidir. Bu durum kışkırtmayla ilgilidir” ifadelerini kullanıyor.

Magdelena Andersson Sosyal Demokrat İşçi Partisi SAP Basın Toplantısı terörizm Ardalan Shekarabi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ