AMERİKALI KONGRE ÜYELERİ İSVEÇ’İN EKİM AYINDA NATO ÜYELİĞİNİ BEKLİYOR

TBMM ekim ayında açılarak yeni dönem çalışmalarına başlayacak. İsveç’i ziyaret eden Amerika kongre üyeleri Erdoğan'ın İsveç'in NATO başvurusunu onaylamasını bekliyor. Cumhuriyetçi üye Michael McCaul, tehditkar bir uslüpla İsveç'in NATO üyeliğini onaylanmaması halinde F16'nın satışının söz konusu olamayacağını söylüyor.

AMERİKALI KONGRE ÜYELERİ İSVEÇ’İN EKİM AYINDA NATO ÜYELİĞİNİ BEKLİYOR
AMERİKALI KONGRE ÜYELERİ İSVEÇ’İN EKİM AYINDA NATO ÜYELİĞİNİ BEKLİYOR Admin
Bu içerik 353 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’i ziyaret eden Amerika kongre üyeleri İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile görüştü. Dışişleri Bakanı Tobias Billström, cuma sabahı çok sayıda Amerikalı kongre üyesiyle birlikte İsveç'in NATO başvurusu ve Ukrayna'ya verdiği destek konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Demokrat kongre üyesi Gregory Meeks, “uyum yoluyla kazanacağız” görüşünü ileri sürdü. Cumhuriyetçi üye Michael McCaul ise, “İsveç'in Ekim ayında NATO'ya girmesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye’de görüşmeler yapan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg  temmuz ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'nin İsveç'in NATO başvurusunu onaylayacağına dair bilgilendirildiler. Ancak şu ana kadar bu gerçekleşmedi ve o günden bu yana Kur'an krizi tüm şiddetiyle devam ediyor.

Gregory Meeks (Demokrat), Michael McCaul (Cumhuriyetçi) ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström

Ekim başında TBMM açılıyor. Michael McCaul, İsveç'in Ekim ayında üye olacağı konusunda "çok iyimser" olduğunu ifade etti. Kendisi, Erdoğan'ın geçen yaz yaptığı açıklamayı eğer kendisi uygulamaya hazır olmasaydı yapmazdı diye düşündiğini dile getirdi. McCaul, “Geri çekileceklerine dair hiçbir belirti göremiyorum. Ayrıca Türkiye'nin Amerikan F 16 uçaklarına sahip olmayı çok istiyor ve Erdoğan'ın, İsveç'in başvurusunu onaylamamaları halinde pek çok şeyin tehlikede olacağı ortadadır. İsveç'in NATO üyeliğini onaylamazsa F16'nın satışı söz konusu olamaz” değerlendirmesini yaptı.

İsveç NATO üyelik Amerika Kongre üyeleri Türkiye Tayyip Erdoğan TBMM Michael McCaul F16
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ