SALWAN MOMİKA SINIR DIŞI MI EDİLECEK?

Danimarka aynı zamanda İsveç vatandaşı olan Rasmus Paludan’dan sonra İsveç’in çeşitli yerleşim yerlerinde kuran yakma eylemlerini devralan Irak asıllı, Salwan Momika'nın Irak hükümeti tarafından iadesini istedi.

SALWAN MOMİKA SINIR DIŞI MI EDİLECEK?
SALWAN MOMİKA SINIR DIŞI MI EDİLECEK? Admin
Bu içerik 493 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Salwan Momika'nın Kuran yakması hem İsveç'te hem de Orta Doğu'da sert tepkilere neden oldu. İsveç haber alansı TT'nin haberine göre, şimdi de Irak tarafından iade edilmesi talep edildi. Momika Salı günü polis tarafından sorguya çekilecek. Başbakan Ulf Kristersson, bunun hükümetle başlamadığını belirterek; İade davalarının nasıl ele alınacağına ilişkin oldukça düzenli bir prosedürümüz var” diyor.

TT'nin gördüğü belgelere göre ilk iade davası 18 Temmuz'da gerçekleşti. Talep Irak hükümetinden geldi. Irak vatandaşı olan Salwan Momika, TT haber ajansına Cuma günü polisten e-postayla bilgi aldığını söyleyerek; ” Bugün öğleden sonra Södertälje'de polis tarafından sorgulanacağım” diyor.

Salwan Momika TT'ye, ”Irak hükümetine karşı olduğum için sığınma hakkım var. Bu beni iade edip öldürtmenin bir tür yoludur. İsveç Savcılığı'nın ve hukuk sisteminin hayatım üzerinde sorumluluğu bulunuyor” açıklamalarında bulunuyor.

 Momika'nın iade davası Cumhuriyet Savcılığı'na intikal etti ancak savcı, davanın kendisine gelip gelmediğini TT'ye ne doğrulayacak ne de yalanlayacak bir açıklamada bulunmuyor.

                                          Malmö'de çıkan olaylarda arabalar yakılıyor

Salwan Momika’nın 3 Eylül’de Malmö’nün göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Rosengård semtinde, polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakmasını üzerine olaylar çıkmış, arabalar yakılmış ve polis arabaları taşlanmıştı.Olaylar nedeniyle 15 kişinin gözaltına alınması ayrıca protestolar yol açmıştı.

Rosengård semtinde oturanların büyük bir çoğunluğu Kuranı Kerim gibi kutsal kitapların yakılmasının ifade özgürlüğü ile bir bağlantısı olmadığını savunuyorlar.

İsveç Kuran yakma Rasmus Paludan Salwan Momika Irak Hükümeti iade talebi TT Baibakan Ulf Kristersson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ