İSVEÇ’TE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ VAR

İsveç İstatistik Kurumu’un değerlendirmelerine göre enflasyon, TÜFE olarak Ağustos ayı içerisinde yüzde 7,5'e düştü Temmuz ayında % 9,5 dolaylarındaydı. Bu durum beklenenden daha fazlası olduğu ileri sürülüyor. Danske Bank'tan Maria Landeborn, bu durumun Merkez Bankası’nın bu sonbaharda faiz oranını iki kat daha artırma riskini azalttığını söylüyor.

İSVEÇ’TE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ VAR
İSVEÇ’TE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ VAR Admin
Bu içerik 450 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Temmuz'daki yüzde 9,5 seviyesindeki enflasyon, TÜFE'ye göre ağustos ayında yüzde 7,5'e düştü. Bu, analistlerin beklediğinden daha düşük bir rakam. Bloomberg'in derlemesine göre ekonomistler derneği ortalama olarak yüzde 7,7'lik bir enflasyon öngörüyordu. Danske Bank'ın kıdemli stratejisti ve tasarruf ekonomisti Maria Landeborn, bu rakamın olumlu bir sürpriz olduğunu ve bunun Merkez Bankası’nın 2023'te faiz oranlarını iki kez daha artırma riskini azalttığını söylüyor.

Maria Landeborn, ”Merkez Bankası’nın bu rakama bakmaksızın önümüzdeki hafta artırım yapacağını düşünüyorum ama diğer taraftan yıl sonunda yeniden artış yapma ihtimalinin de azaldığını düşünüyorum. Uzun vadede bu, ipotek faiz oranlarımızın o kadar da yüksek olmayacağı ancak şu anda zirveye yakın olabileceği anlamına geliyor” değerlendirmesini yapıyor.

Nordnet Tasarruf Ekonomisti Frida Bratt bu resmi paylaşıyor. "Bir sonraki artışın son artış olacağına ve değişken konut kredisi faiz oranlarının istikrara kavuşacağına inanıyorum. Eğer Merkez Bankası politika faizini düşürmeye başlarsa, önümüzdeki yıl gibi erken bir zamanda geri düşebilirler ki bu pek olası değil" diye Expressen gazetesine yorumluyor.

Ağustos ayındaki enflasyon oranı temel olarak artan faiz maliyetleri ve yüksek kiralardan etkilendi. Faiz oranı etkilerinin hariç tutulduğu Merkez Bankası’nın Tüketici Fiyat İndeksi (KPIF) ölçümüne göre enflasyon da Temmuz ayındaki yüzde 6,4'ten önemli ölçüde düşerek yüzde 4,7'ye geriledi. Bu durum gıda fiyatlarında düşüşlere neden oldu.

İsveç İsveç İstatistik Kurumu TÜFE Enflasyon düşüş Ağustos ayı İsveç Merkez Bankası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ