2023 NOBEL FİZYOLOJİ VE TIP ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU

2023 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü, Kovid-19'a karşı mRNA aşısı nedeniyle Macar Katalin Karikó ve Amerikalı Drew Weissman'a verildi. Araştırmaları pandemi sırasında aşıların hızlı gelişimi açısından kritik öneme sahip olduğunu kanıtladılar.

2023 NOBEL FİZYOLOJİ VE TIP ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU
2023 NOBEL FİZYOLOJİ VE TIP ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU Admin
Bu içerik 283 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Nobel Akademisi Karolınska İnstitüsü Nobel Kurulu dünkü basın bülteninder: "Bu yılki Nobel ödül sahipleri, mRNA'daki baz değişikliklerinin önemi hakkındaki temel keşifleriyle, zamanımızın en büyük sağlık krizlerinden biri sırasında dünya için kesinlikle belirleyici olan bu gelişmeye katkıda bulundular" denildi.

40 yıl önce araştırmacılar mRNA'nın bağışıklık sistemini tetiklemek için kullanılabileceğini keşfettiler. Nobel Kurulu’na göre, bu yılın ödül kazananları 68 yaşındaki Katalin Karikó ve 64 yaşındaki Drew Weissman, etkili bir aşıya giden yolda birçok engeli aştı. Kurul, "Ödül kazananların çığır açan araştırması, mRNA'nın bağışıklık sistemiyle nasıl etkileşime girdiğine dair anlayışımızı temelden değiştirdi. Bu, zamanımızın insan sağlığına yönelik en büyük tehditlerden biri sırasında aşıların olağanüstü hızlı geliştirilmesine katkıda bulunmuştur" diye açıklandı.

Nobel Kurulu bir basın bülteninde. - Nobel Meclisi'nden Rickard Sandberg bir basın toplantısında, MRNA teknolojisinin artık diğer enfeksiyonlara karşı aşı geliştirmek için kullanıldığını söylüyor.

Duyuruyla ilgili olarak, her iki ödül sahibinin de Nobel Kurulu Sekreteri Thomas Perlmann'dan haber aldıklarında çok etkilendiklerini söyledikleri belirtildi.

Perlmann, ”Neyse ki ikisine de ulaşmayı başardım. Onlar çok mutluydu. Onlarla konuşmak harikaydı. Bu sene aslında şaşırıp şaşırmadıklarını sordum çünkü şaşırmayacaklarından şüpheleniyordum” dedi.

YILIN ÖDÜLÜ SAHİBİLERİ

Katalin Karikó 1955 yılında Macaristan'ın Szolnok şehrinde doğdu ve doktorasını 1982 yılında Szeged Üniversitesi'nde aldı. Daha önce Biontech rna ilaç şirketinde başkan yardımcısı ve kıdemli başkan yardımcısıydı ve 2021'den beri Szeged Üniversitesi'nde profesör ve yardımcı olarak görev yapıyor. Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'nde profesör olarak görev yapıyor.

Drew Weissman 1959'da Lexington, Massachusetts, ABD'de doğdu. 1987 yılında Boston Üniversitesi'nden mezun oldu ve 1997 yılında Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi'nde araştırmaya başladı. Kendisi bugün aşı araştırmalarında Roberts Ailesi Profesörü ve Penn RNA Yenilikleri Enstitüsü'nün yöneticisidir.

Kaynak: nobelprize.org

2023 Nobel Tıp Ödülü Nobel Akademisi mRNA Covid 19 Katalin Karikó Drew Weissman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ