İSVEÇ YAHUDİ MERKEZ KONSEYİ’NE 10 MİLYON VERİLİYOR

İsveç Hükümet ve İsveç Demokratları’nın üzerinde anlaştıkları 10 milyonluk yardım paketi "burada ve şimdi" adı altında güvenlik çalışmalarına yardımcı olmak üzere isveç Yahudi Merkez Konseyi'ne verileceğini Aftonbladet’in ”Tartışma” sayfasında duyurdular.

İSVEÇ YAHUDİ MERKEZ KONSEYİ’NE 10 MİLYON VERİLİYOR
İSVEÇ YAHUDİ MERKEZ KONSEYİ’NE 10 MİLYON VERİLİYOR Admin
Bu içerik 333 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ele alınan makalede bunun nedeni olarak, Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırısı sonrasında Yahudi cemaatlerine ve okullarına yönelik artan tehdit olarak değerlendiriliyor.  Ortak makaleleyi kaleme alanlar, Sosyal İşler Bakanı Jakob Forssmed (KD), Kültür Bakanı Parisa Liljestrand (M)), Eşitlik Bakanı Paulina Brandberg (L) ve Dışişleri Kurulu Başkanı Aron Emilsson (SD), "Son haftalarda ebeveynler saldırı korkusuyla çocuklarını Yahudi anaokullarına ve okullarına bırakmaya cesaret edemedi. Ancak az sayıda Yahudi çocuğun bulunduğu okullarda bile büyük bir endişe var ve Yahudi çocuklar kendilerini savunmasız hissediyor ve İsrail'de olup bitenlerden sorumlu tutuluyorlar" ifadelerine yer veriyorlar.

Taraflar, gelecek yıl için sundukları bütçe teklifinde, inanç toplulukları ve sivil toplum kuruluşlarının başvurabileceği güvenliği artırıcı tedbirlere ilişkin yıllık ödeneğin 30 milyon kron artırılarak 74 milyon kron’a çıkarılmasını teklif etmişti.

Ancak taraflar, "durumun acil olduğunu" ve gelişmiş güvenlik çalışmaları için koşulların "burada ve şimdi bile" gerekli olduğunu yazıyor. "Bu nedenle hükümet ve İsveç Demokratları, güvenlik çalışmalarının güçlendirilebilmesi ve ülke çapındaki cemaat ve kuruluşların kapanmaya zorlanmaması ya da faaliyetlerinin sınırlandırılmaması için İsveç Yahudi Merkez Konseyi'ne cari yıl için 10 milyon kron ile desteklemeye karar verdi” deniliyor.  

Ayrıca makalede, işbirliği içindeki partilerin sivil toplum kuruluşlarına güvenliği artırıcı tedbirler için devlet yardımları yapılmasına ilişkin yönetmeliğin daha doğru hale getirilmesi ve desteğe ihtiyaç duyan daha fazla kuruluşun yararlanabilmesi amacıyla değiştirilmesine karar verdiği de belirtiliyor.

Irkçılığa, diğer yabancı düşmanlığına ve ayrımcılığa karşı çalışmalar da güçlendiriliyor. Gelecek yıl için 20 milyon kron eklenecek, bu da 2024 yılında yaklaşık 48,5 milyon kron yatırım yapılacağı anlamına geliyor. Bu çalışma, diğer konuların yanı sıra şunları içermektedir: antisemitizme karşı koymak için yapılacak çalışmaları da kapsıyor.

İsveç İsveç Hükümeti İsveç Demokratları Yahudi Merkez Konseyi ekonomik yardım 10 milyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ