BOTKYRKA BELEDİYESİ’NDE YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

Stockholm’un güney bölgelerinden olan Botkyrka Belediyesi’nde iktidar değişikliği gerçekleşti. Uzun yıllar iktidarı elinde bulunduran Sosyal Demokratlar’ın egemenliği sona erdi. Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanlığı altında koalisyon iktidara geldi.

BOTKYRKA BELEDİYESİ’NDE YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ
BOTKYRKA BELEDİYESİ’NDE YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ Admin
Bu içerik 345 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sosyal Demokratların yönetiminde Botkyrka Belediyesi’nde son birkaç yıl çalkantılı geçti. Sosyal Demokratların yerel şubesi, ABF'nin boş zamanları değerlendirme yeri olarak bilinen eğlence tesisleriyle ilgili çıkan anlaşmazlığın ardından bölündü. Şubat 2022'de belediye, çete suçlularının tesiste kaldığını ya da faaliyet gösterdiğini iddia eden harici bir incelemenin ardından birkaç eğlence merkezini kapatmaya karar verdi. Daha sonra yapılan bir iç soruşturma, belediyedeki partiye çete suçlularının sızdığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını ortaya çıkardı (!).

2023 Eylül seçimlerinde tekrar bir koalisyonla yönetimi tekrar gelen Ebba Östlin, ABF’e ait eğlence yerlerinin kapatılması baskı yapmaya başladı. Bu çekişmelerin ardından Şubat 2023'ün başında Ebba Östlin yerinde kalması ya da gitmesi yönünde oylama kararı alındı. Yapılan oylama sonucu Ebba’nın yerine Emanuel Ksiazkiewicz getirildi. Bu durumun ardında çok sayıda Botkyrka Sosyal Demokratlarının ağır topları partiden istifa etti.

Bu nedenle partide artık huzur kalmadı. Bu yılın Eylül ayında da Belediye Meclis üyesi dokuz kişi partiden istifa ederek bağımsız oldu. Toplam 40 üye de yerel şubeden ayrıldı. Östlin'i destekleyenler, onun çete suçlarıyla bağlantısı olan kişilerin yardımıyla darbeyle devrildiğini ileri sürdü. Eleştiri, ona oy vermeyenler tarafından reddedildi. TT'ye göre bunun onun liderlik tarzıyla ilgili olduğuna inanıyorlar.

Bu Pazartesi günü el altından yapılan görüşmeler su yüzüne çıktı. Bağımsız dokuz eski Sosyal demokrat Meclis üyesi Ilımlı Muhafazakar Parti, Hıristiyan Demokratlar, Merkez Partisi ve yerel Tullinge Partisiyle anlaşarak Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanlığında belediyede yeni yönetimi kurdular. Bu da son 30 yıldan fazla belediyeyi yöneten Sosyal Demokratların egemenliğine son verdi.

Yeni başkan Stina Lundgren, Belediye Kurulu adına bir basın açıklamasında bulundu. Lundgren, “Botkyrka'ya ekonomiden suç ve yolsuzluğa karşı çalışmalara kadar her konuda istikrar ve düzen sunabilmek için bu işbirliğini bir araya getirdiğimiz için hem mutlu hem de gururluyum” değerlendirmesini yapıyor.

Stockholm Botkyrka Botkyrka Belediyesi değişim yeni yönetim Stina Lundgren
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ