STOCKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİNDE ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliğinde Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’inci yıldönümünde bir anma programı düzenledi. Programa elçilik mensuplarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından bazı kişiler de katıldı.

STOCKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİNDE ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
STOCKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİNDE ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ Admin
Bu içerik 429 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm Büyükelçiliğindeki törene saat 09.05 geçe saygı duruşu ve arkasından hep birlikte söylenen Ulusal Marşı’mızla başlandı. Büyükelçi günün anlam ve önemini belirten konuşmayı 1. Müsteşar Çınar Ergin’nin yapacağını belirterek, sözü kendisine bıraktı.

                                                             1.Müsteşar Çınar Ergin

1.Müsteşar Çınar Ergin, “Bugünkü konuşmama nasıl başlamasam ve Atatürk’ü hangi yönleri yada boyutlarıyla ele alsam diye çok düşündüm. Her seferinden birçok farklı boyutuyla daha iyi daha doğruyu hem ulusumuz hem de insanlık için gösterdiğine şahit oluyorum. Bugün Atatürk’ün beni en çok etkileyen iki karakterinden, iki özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bir tanesi barışa ve uzlaşıya olan düşkünlüğüdür. Cephelerde, savaşlarda ölümle geçen bir hayattan sonra insanın barışa, uzlaşıya, işbirliğine bu kadar tutkulu ve ilgili olması sanıyorum çok nadir bir durumdur. Atatürkçülüğün bu boyutu bugün dünyadaki bir çok ülkeye de örnek olmalıdır” diyerek, Atatürk’ün barışa verdiği önem ve bu yöndeki yaptığı girişimlere, çalışmalarına ve kurduğu pakt’lara değindi.

Çınar Ergin devamla; “Atatürk’ün ikinci boyutu onun arkasında bıraktığı mirasla ilgilidir. Dünyanın birçok ülkesi kendisini güçlü adden çok lider gördü. Katı ideolojiler, izmler, fikirler bıraktılar ve bunların bir çoğunun da yaşamadığını görüyoruz. Atatürk’ü bu kişilerden farklı kılan en kendisinin de bizzat söylediği gibi Türkiye’nin medeniyet yolunda elinde tutması gereken meşalenin müstakil ilim olduğuna dair bize nasihatıdır” ifadelerini dile getirerek ülkenin ileriye gidebilmesi için farklı fikirlerin varlığının kaçınılmaz olduğu ve bu düşüncelerin tartışılarak dogmalardan uzak bir sonuca bağlanmasının önemi ve ülke yararına ilişkin görüşlerini açıkladı.

                                                                2.Katip Şeyma Nue Ergün

II. Katip Şeyma Nur Ergün, bugünkü ülkemizin varlığını ve kendisinin bir Türk kadın diplomat olmasını büyük lider Atatürk’e borçlu olduğunu söylerek konuşmasına başladı. Devamla; “Atatürk’ün ortaya koyduğu cinsiyet eşitliğinin tanınması ve Türk toplumunun her alanında uygulanmasına borçluyum. Bir kadın olarak eşit eğitim fırsatı, kiyafet, ifade ve düşünce hürriyeti, çalışma hakkını hep O’na borçluyum. Türk kadınına pek çok uygar ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı verilmesi zamanın çok ilerisinde bir lider olduğunun göstergesidir” diyerek, Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer üzerinde durdu.

Anmada İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez de söz alarak, “Atatürk, bir eylemci, bir devrimci olduğu kadar aynı zamanda da iyi bir düşünürdü. Kurduğu Cumhuriyeti ta lise ve Harp Okulu, Harp Akademi ve sonrasında beyinde en ince noktasına kadar planlayarak ve son ana kadar gizli tutarak, 28 akşamı zamanın geldiğine hükmederek arkadaşlarıyla tartışarak 29 Ekim 1923 günü meclisten geçirerek kurdu. Ankara’yı başkent yapmasının türlü nedenlerinden biri de yoktan var edilen bir kent ortaya koymaktı. İsteseydi, İstanbul’u başkent yapar ve oradaki saraylardan birine otur, rahatına bakardı. Cumhuriyeti kurduğu ve yaşadığı 15 yıl içinde büyük çaba ve mücadele vererek bize Cumhuriyeti bıraktı. Kurduğu Cumhuriyet’in bir bireyi olarak gurur duyuyorum” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk Atatürk 10 Kasım Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliği Anma Atatürk'ü anma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ