JOHAN PEHRSON’DAN ULF KRİSTERSSON’A ÜLTİMATOM

İsveç Demokratları (SD), Eylül 2023’teki seçimlerden sonra yapılan anketlerde sürekli artış gösteriyor. SD'nin yüzde 21'e ulaştığı DN/Ipsos da dahil olmak üzere son anketlere göre İsveç'in en büyük ikinci partisi konumuna ulaştığını gösteriyor. Bu da SD’ye büyük umut veriyor.

JOHAN PEHRSON’DAN ULF KRİSTERSSON’A ÜLTİMATOM
JOHAN PEHRSON’DAN ULF KRİSTERSSON’A ÜLTİMATOM   Admin
Bu içerik 418 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ilımlı Muhafazakar Partinin İsveç Demokratları’yla daha fazla yakınlaşan ilişkileri Liberal Parti Başkanı Johan Pehrson’u rahatsız ediyor. Son anketler hem Liberal hem de Hıristiyan Demokratların seçim barajının altında gösteriyor. Pehrson, “Başbakan, İsveç Demokratları’nı Hıristiyan Demokratlar ve Liberallerin önüne yerleştiriyor” yakınmasını dillendiriyor. SD lideri Jimmie Åkesson'un partinin bir sonraki seçimden sonra hükümete dahil edilmesi gerektiğini ifade etmesi, burjuva çevrelerde artık kaçınılmaz görülmeye başlanan bir durum olarak kamuoyuna yansıyor.

Bu bağlamda Başbakan Ulf Kristersson zor bir seçimle karşı karşıya kalacağı hesap ediliyor: Liberalleri ya da İsveç Demokratlarını hükümete dahil etmek. Johan Pehrson, şimdiden bu durum hakkında konuştu ve bir ültimatom yayınladı.

Bu ültimatomu Expressen gazetesi şöyle yorumluyor: "İsveç Demokratlarıyla aynı hükümette yer almayacağım." Nükleer enerji, dış politika ve okul politikası gibi konulardaki bazı ortak tutumlara rağmen Pehrson, Åkesson'la özel bir "kimyası" nın olmadığını ya da uyuşmadığını vurguluyor.

​Ipsos düşünce analisti Nicklas Källebring, "Bu dikkate değer bir artış" yorumunu yapıyor. SD'nin popülaritesindeki artış esas olarak Ilımlıların sırtından gerçekleşti, bu da siyasi manzarada bir değişikliğe işaret ediyor.

Åkesson, 2026 seçimlerinde başbakan olma arzusunu bizzat dile getirdi ve hükümette SD'ye karşı olan argümanların ortadan kaybolduğuna inanıyor. Ancak Pehrson'un açıklaması, SD'nin hükümete girmesi halinde, İsveç Meclisi’nde hâlâ temsil edildikleri varsayıldığında bunun Liberallerin desteği olmadan gerçekleşeceğini öne sürüyor.

İsveç Liberaller Johan Pehrson ültimatom Ulf Kristersson İsveç Demokratları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ