İKTİDAR İLE JİMMİE ÅKESSON ARASINDA İLİŞKİLER GERİLİYOR

Basına sızan habelere göre bazı hükümet kaynakları Expressen gazetesine, hükümet ile SD arasındaki ilişkinin Jimmie Åkesson'un camileri yıkma planı nedeniyle zarar gördüğünü söylüyor.

İKTİDAR İLE JİMMİE ÅKESSON ARASINDA İLİŞKİLER GERİLİYOR
İKTİDAR İLE JİMMİE ÅKESSON ARASINDA İLİŞKİLER GERİLİYOR Admin
Bu içerik 381 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ulf Kristersson, Jimmie Åkesson ile "açık ve aydınlatıcı bir sohbet" gerçekleştirdiğini söylenirken, bir hükümet kaynağı, planladığımız tüm iletişimin askıya alındığını söylüyor. SD aynı zamanda birtakım söylemlerle ilgili bilgileri de yalanlıyor. Åkesson'un başdanışmanı Linus Bylund, "Bu tür bir istismar, ilişkinin kalıcı olarak zarar görmesi sonucunu doğuracaktır" gibi ifadeler kullanıyor.

Jimmie Åkesson'un camilerin ve diğer Müslüman sembollerinin yıkılmasına ilişkin konuşması hem İsveç içinde hem de İsveç dışında şok dalgaları yaratmaya devam ediyor. İsveç Radyosu'na göre olay yurt dışında 30.000'den fazla makalenin yayınlanmasına neden oldu ve Arapça ve Türkçe dahil beş dile çevrildi.

Çarşamba günü Başbakan Ulf Kristerson, İsveç'teki 15 Müslüman kuruluşun kendisine gönderdiği bir mektuba yanıt verdi. "İsveç'te pek çok Müslümanın kendini savunmasız hissetmesinden derin endişe duyuyorum. Dagens Nyheter gazetesine göre, başbakan verdiği yanıtta; “Bunu asla kabul etmemeliyiz" diye yazıyor.

Hükümet içinde ve Ulf Kristersson çevresinde, bu tür çıkışlardan dolayı büyük bir rahatsızlık var. Her şeyden önce ciddi olarak görülen şey, Åkesson'un eylemlerinin yol açtığı düşünülen tehdidin artmasıdır. Başbakanın çevresi “İsveç'i Müslüman düşmanı bir ülke gibi göstermeye çalışan pek çok kötü niyetli aktörün bulunduğunu ve bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyoruz” girüşü ağırlık kazanıyor.

Ilımlı Muhafazakar partiyle bağlantısı olan bir hükümet kaynağı, “SD'nin daha fazla sorumluluk kabul etmesini ve İsveç'in güvenliğini korumasını bekliyoruz ki bu burada olmadı” diyor. Kişi, Åkesson'un eylemlerini "son derece sorumsuz" bir açıklama olarak nitelendiriyor. Hükümet ayrıca Brüksel'de iki İsveçlinin öldürüldüğü ve üçüncüsünün yaralandığı terör eyleminin kökeninin Müslüman dünyasında çeşitli dezenformasyon kampanyalarının yol açtığı İsveç imajına dayandığına dikkat çekiyor.

Hükümet ofisinde birçok kişi Expressen gazetesine, Åkesson'un diğer Tidö partilerine de önceden bilgi verilmeyen konuşması sonucunda, "SD'ye olan güvenin nasıl zedelendiğini" anlattığını ve  bunun “AB için belirlenen ilkelere ve işbirliğine aykırıdır” görüşün sürekli dile getirildiği belirtiyor. SD'ye karşı içte protestolar da birkaç farklı düzeyde yapıldığı vurgulanıyor.

Bir hükümet kaynağı, başbakan ile SD lideri arasında gerçekleşen  görüşme hakkında, Ulf Kristerson’nun, Jimmie Åkesson'u aradığını ve onunla oldukça aydınlatıcı bir görüşme yaptığını söylüyor. Kimse Tidöpartileri işbirliğinin tehdit altında olacağı izlenimini vermiyor ancak SD ile hükümet arasındaki ilişkide bir krizin açık olduğunu kabul ediliyor.

Ulf kristersson Jimmie Åkesson kriz cami yıkma İsveç Hükümeti İsveç Demokratları Tidöpartileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ