İSVEÇ GÖÇMEN DAİRESİ BİNLERCE KİŞİNİN İZNİNİ İPTAL ETMEMİŞ

İsveç Göç Dairesi yaşadığı yoğunluk ve personal yetersizliğinden ya da bazı nedenlere bağlı olarak kaynaklanan nedenlerden dolayı İsveç’te kalmalarına izin verilmeyen binlerce kişinin izninin iptal edilmediği bir inceleme sonucu ortaya çıktı. Denetmenlere göre bu izinler iptal edilmeliydi.

İSVEÇ GÖÇMEN DAİRESİ BİNLERCE KİŞİNİN İZNİNİ İPTAL ETMEMİŞ
İSVEÇ GÖÇMEN DAİRESİ BİNLERCE KİŞİNİN İZNİNİ İPTAL ETMEMİŞ Admin
Bu içerik 485 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Sayıştay Kurumu tarafından yapılan bir denetime dahası incelemeye göre, İsveç Göçmen Dairesi binlerce vakada artık İsveç'te kalmalarına izin verilmeyen kişilerin oturma izinlerini iptal etmedi. İnceleme, yaklaşık 9.000 kişinin ülkeden taşınmış olmalarına rağmen hâlâ kalıcı oturma iznine sahip olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak İsveç'i terk eden kişilere sosyal yardımlar ödenmeye devam edildi. 2013 ile 2020 yılları arasında yaklaşık 430 milyon SEK'e kadar çıkmaktadır.

İsveç Sayıştay Kurumu'na göre İsveç Göçmen Dairesi'nin yanı sıra mevcut ve eski hükümetler de sorumlu. Eksiklikler […], diğer şeylerin yanı sıra, hükümetin ve İsveç Göç Dairesi'nin buna yeterince öncelik vermemesinden kaynaklanmaktadır.

Denetçi Helena Lindberg bir basın açıklamasında bunun otoritenin yasal yetkileriyle kötü bir şekilde uyuştuğunu söyledi. Lindberg, ”Eksiklikler verimlilik sorunlarına yol açıyor ve diğer etkenlerin yanı sıra hükümetin ve İsveç Göç Dairesi'nin bu konuya yeterince öncelik vermemesinden kaynaklanıyor. Bunun otoritenin yasal yetkileriyle kötü bir şekilde uyuşuyor" diyor.

İsveç Göçmen Dairesi, çeşitli nedenlerden dolayı oturma ve çalışma iznini ya da koruma statüsü beyanını iptal edebilir. Ulusal Denetim Ofisi'nin incelemesi, bu konudaki çalışmaların büyük eksikliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Bu durum yalnızca 2020 yılında inceleme, kişinin oturma izni koşullarını karşılayıp karşılamadığının araştırılması için güçlü nedenlerin olduğu 13.000'den fazla vakayı gösteriyor. Örneğin, kalıcı oturma iznine sahip bir kişi İsveç'ten ayrıldığında, İsveç Göçmen Dairesi’nin bu izni iptal etmesi gerekir. Bununla birlikte inceleme, yaklaşık 9.000 kişinin ülkeden taşınmış olmalarına rağmen hâlâ kalıcı oturma iznine sahip olduğunu gösteriyor.

İsveç haber ajansı (TT), Sayıştay'ın sert eleştirilerinin ardından oturma izinlerinin iptal edildiğini yazıyor. Genel Müdür Maria Mindhammar, bunun sadece önceki yıllarda ne hükümet ne de otorite tarafından geri çağırmalara yeterince odaklanılmadığını belirtmek için olduğunu söylüyor.

Ayrıca İsveç Göçmen Dairesi'nin soruna odaklanmasının son yıllarda arttığını ve geçen yıla kıyasla bu yıl yaklaşık iki kat daha fazla oturma izninin iptal edildiğini söylüyor. Perşembe günü yayınlanan bir denetimde İsveç Sayıştay Kurumu, Göç Dairesi'nin binlerce vakada İsveç'ten ayrılan kişilerin oturma izinlerini iptal etmediğini tespit etti.

İsveç Giçmen Dairesi Oturma İzni Ulusal Denetim Ofisi İptal etmek Denetim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ