FRYSHUSET, CORDOBA OKULUNU DEVRALMAK İSTİYOR

İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo)'nın müdahaleiyle gündeme gelen ve olul yönetimince radikal İslam eğitiminin verilmediği ileri sürülen Müslüman Cordoba Okulunda İsveç Savunma Akademisi'nde terörizm araştırmacısı olan Magnus Ranstorp göre "Büyük bir tasfiye"ye ihtiyaç var.” Okulu devralmayı planlayan Fryshuset'e göre, personel "uygun görülmesi halinde" yeniden işe alınabilecek.

FRYSHUSET, CORDOBA OKULUNU DEVRALMAK İSTİYOR
FRYSHUSET, CORDOBA OKULUNU DEVRALMAK İSTİYOR Admin
Bu içerik 391 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Fryshuset, İsveç Güvenlik Polisi (Säpo)’nin alarmı üzerine yakın zamanda izni iptal edilen Kista'daki Cordoba Okulunu devralmak istiyor. Säpo'ya göre, Müslüman okulundaki bazı çalışanlar ve yönetim kurulundaki kişiler "şiddet yanlısı aşırılık yanlılarıyla temas halindeydi" ve içlerinden biri "yurt dışındaki İslamcı bir terör örgütü için çalışıyordu".

Aftonbladet, bağımsız okulun CEO'su ve müdürünün personele ve velilere gönderdiği bir e-postada okul'un mümkün olduğu kadar çok sayıda personeli yeniden işe almaya çalışması gerektiğini önerdiğini bildirdi. Terör araştırmacısı Magnus Ranstorp bu konuda şüpheci.

                                                            Terör araştırmacısı Magnus Ranstorp

Ranstorp, “İyice temizleyip sıfırdan başlamak daha iyi olurdu” diyor. Okulun arkasındaki şirket, Säpo'nun alarmını "kesin olmayan" olarak nitelendiriyor. Ayrıca şirket, Okullar Müfettişliği'ne, okulun uzun süredir hiçbir öğrencinin radikalleşmeden yönetildiğini yazıyor.

Magnus Ranstorp, “Säpo bize bunun neyle ilgili olduğunu tam olarak söylemediği için bu tür suçlamalara karşı kendimizi savunmak zor olabilir. Ancak Säpo'nun işine ve rolüne güvenmeniz gerektiğini söyleyebilirim” diyor.

Geçen yıl Okullar Müfettişliği, 1997'den bu yana faaliyet gösteren Cordoba Uluslararası Okulu'nu denetlerken herhangi bir itirazla karşılaşmamıştı. Okul Müfettişliği, Säpo alarmlarının ardından son yıllarda toplamda sekiz okulun izinlerini iptal etti.

Pek çok durumda Müslüman Kardeşler'le bağlantısı olan okullar da buna dahil oldu. Diğer davalarda, Säpo'ya göre İsveç'in güvenliğini tehdit eden ve Özel Yabancılar Kontrolü Yasası (LSU) uyarınca 2019 baharında gözaltına alınan imamlarla olan bağlantılar da söz konusu.

Magnus Ranstorp, “Dehşet verici örneğin, IŞİD'den geri dönenlerin öğretmen olduğu Göteborg'daki Bilim Okulu olduğunu söyleyebilirim” diyor.

Fryshuset'in basın sorumlusu Amelie Furborg'a göre plan, Cordoba Okulu binasında yeni bir okul açmayı düşündüklerini belirterek; “Noel tatilinden döndüklerinde okullarının olmadığı öğrenilen yaklaşık 500 çocuk var. Onlara bir okul sunabilmek istiyoruz” diyor.

Halihazırda Järva bölgesinde okullar işleten Fryshuset, Müslüman odaklı olmayan bir okul açmayı planlıyor. Amelie Furborg, “Biz dini ve siyasi açıdan bağımsız bir vakfız. Öğretmenlik pozisyonları herkesin başvurusuna açık olacaktır. Mevcut öğretmenlerin başvurmasının mümkün olduğunu ve eğer onları uygun bulursak işe alınacaklarını söyleyebilirim”ifadelerini kullanıyor.

Cuma günü Fryshuset'in yönetimi Okullar Müfettişliği ile görüşmelerde bulunuyor, gün içinde herhangi bir karar beklenmiyor. Cordoba Okulunun arkasındaki şirket aynı zamanda bölgede şu anda araştırılan anaokulları da işletiyor.

İsveç İsveç İstihbarat Teşkilatı Säpo Cordoba Okulu radikal İslam Fryshuset Magnus Ranstorp IŞİD Müslüman Kardeşler Kista
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ