GÄVLE TEKESİ GELENEKSEL YERİNİ ALDI

Stockholm’un 160 km kuzeyinde bulunan Gävle kentinin 1966 yılından bu yana Noel Günleri’nin simgesi olan “Gävle Tekesi” bu yılda geleneksel yerini aldı. Önceki yıllar birkaç kez yakılan sembol tekeyi korumak için sıkı önlemler alınıyor.

GÄVLE TEKESİ GELENEKSEL YERİNİ ALDI
GÄVLE TEKESİ GELENEKSEL YERİNİ ALDI Admin
Bu içerik 349 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Gävle kentinin sevilen samandan yapılan ”Gävle Tekesi” son üç yıldır arka arkaya yakılmaktan kurtuluyor. Gävle’nin Kale Meydanı’ndaki  geleneksel yerine bu yıl da yerleştirildi. Yakılmaması için gerekli önlemlerin alındığı belirtiliyor.

Gelenekler, birilerini aksi yönde hareket etmeye zorlar - yasadışı olarak – bu durum olaya göre değişir. Gävle Tekesi de bazılarını kendisini yakmaya davet eder. Gefle gazetesine teke için geçen yıl  bir demeç veren Gävle Belediye sözcüsü Maria Wallberg "Bu, sahip olduğumuz tarihin bir tür kaydı" diyor.

1966 yılından bu yana Kale Meydanı’na yerleştirilen samandan yapılan teke 50 kez yakıldı. 2016 yılından bu yana alınan ciddi önlemler sayesinde son üç yılı yakılmaktan kurtuldu. 13 ton ve 13 metre yüksekliğinde yapılan teke, her yıl içerisi saman doldurulan tahta bir çerçeveden oluşuyor. Saman sıcaklık ürettiği için çerçeveden çıkarılarak yakılır. Her yıl için yenisi hazırlanır.

Gävle Gävle Belediyesi Noel Günleri Gävle Tekesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ