İSVEÇ İLE AMERİKA ARASINDA SAVUNMA İŞBİRLİĞİANTLAŞMASI İMZALANDI

İsveç ve ABD, savunma işbirliğine ilişkin yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, ABD ordusunun çok sayıda İsveç üssüne erişimini sağlıyor. Savunma Bakanı Pål Jonson, TT'ye yaptığı açıklamada, bunun İsveç'in bir savaş ya da kriz durumunda ABD'den destek alabilmesi için daha iyi koşullar yaratacağını söyledi.

İSVEÇ İLE AMERİKA ARASINDA SAVUNMA İŞBİRLİĞİANTLAŞMASI İMZALANDI
İSVEÇ İLE AMERİKA ARASINDA SAVUNMA İŞBİRLİĞİANTLAŞMASI İMZALANDI Admin
Bu içerik 301 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’in NATO üye olma sürecinde hem Türkiye’nin hem de Macaristan’ın bazı engeller çıkararak üyeliğe henüz onay vermesi üzerine Amerika farklı bir atağa geçerek İsveç’te askeri üsleri kullanma ve üs kurma hakkına yönelik bir anlaşma imzaladı.

NATO süreci yavaş ilerliyor ancak İsveç ve Amerika'nın savunma işbirliği derinleşiyor. Çarşamba gecesi İsveç Savunma Bakanı Pål Jonsson ile ABD'li Lloyd Austin'in işbirliğinin genişletilmesine ilişkin bir anlaşma imzaladığı açıklandı.

                                                             İsveç Savunma Bakanı Pål Jonson

Anlaşma, ABD'nin 17 İsveç üssüne, askeri tesise ve eğitim alanına erişim sağlaması anlamına geliyor. Amaç, ABD'nin ve buna bağlı olarak NATO'nun İsveç'in ve Baltık Denizi çevresindeki ülkelerin savunulmasına yardımcı olmasını mümkün kılmaktır.

TT'ye konuşan Savunma Bakanı Pål Jonson, ” ABD ile zaten yakın ve iyi bir işbirliğimiz var. bununla daha da güçlü olacağız” diyor.

                                                    Amerika Savunma Bakanı Lloyd Austin 

İsveç, 1986 Şubat’ında öldürülen Başbakan Olof Palme’den sonra Amerika’nın eksenine girmeye başlamıştı. İsveç, sözde Rus tehdidini bahane ederek halkını NATO’ya girmeye ikna etmiş gibi gözüküyor. Ukrayna – Rus anlaşmazlığını yaratanın Amerika olduğunu ve bunu Batı’nın da desteklediğini bilmesine karşın kapılarını Amerka’ya açması anlaşılır bir tutum değildir.

Amerika yıllardır uğraştığı İsveç’e gerek toprak sahasında gerekse denizlerine girme arzusuna bu antlaşmayla sahip olmuş oluyor. Böylece Baltık Denizi Amerikan Gölü’ne dönüştürülmüş olacaktır. İsveç, tarafsızlık nameleri altında söylediği yalanlarını gerçeğe dönüştürmüştür.

KISACA SÖZLEŞMENİN MADDELERİ

İsveç ile ABD arasındaki savunma işbirliğine ilişkin yeni bir anlaşma, Amerikan ordusunun kuzeydeki Kiruna'dan güneydeki Ronneby'ye kadar 17 İsveç üssüne, askeri tesislere ve eğitim alanlarına erişmesine izin veriyor.

Anlaşmanın amacı ABD'nin ve dolayısıyla NATO'nun işini kolaylaştırmaktır. Bir kriz ya da savaş durumunda hızla İsveç'in yardımına koşabilecekler.

Norveç'in zaten benzer bir anlaşması var. Danimarka ve Finlandiya da benzer bir anlaşma yolunda.

Savunma Bakanı Pål Jonson'a göre üslerin seçiminin arkasında bir "askeri mantık" var ve 17 üslerin tamamının kullanılacağı kesin değil.

Anlaşmanın geçerli olabilmesi için İsveç Meclisi tarafından dörtte üç çoğunlukla onaylanması gerekiyor.

İsveç Amerika Savunma Bakanları Antlaşma Askeri üs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ