İSVEÇ’E YÖNELİK TEHDİT BEKLENTİSİ VAR

Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, Cuma sabahı İsveç'teki güvenlik durumuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Yetkililerle birlikte hükümetin şu anda İsveç'in iç güvenliğine yönelik üç paralel tehditle uğraştığını söylüyor.

İSVEÇ’E YÖNELİK TEHDİT BEKLENTİSİ VAR
İSVEÇ’E YÖNELİK TEHDİT BEKLENTİSİ VAR Admin
Bu içerik 492 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Basın toplantısına Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, İstihbarat Teşkilatı’na vekalet eden Fredrik Hallström'ün yanı sıra Güvenlik Polisi'nde operasyon müdürü ve Ulusal Operasyon Bölümü’nde (NOA) müdür Per Engström katıldılar.

Çarşamba günü İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo), İsveç'teki güvenlik durumunun, terör tehdidi seviyesinin Ağustos ayında üçten dörde çıkarılmasından bu yana daha da kötüleştiğini duyurdu.

Säpo'ya göre Gazze'deki savaş kutuplaştırıcı nitelikte ve İsveç'teki şiddet yanlısı aşırılık yanlıları arasındaki faaliyetlerin artmasına katkıda bulunuyor. Hükümet şu anda yetkililerle birlikte İsveç'in iç güvenliğine yönelik üç paralel tehditle mücadele ediyor.

Gunnar Strömmer basın toplantısında, terörizm ve şiddet içeren aşırıcılık, İsveç'e düşmanca davranan çeşitli devlet aktörleri ve organize suçlar olduğunu söyledi. Kurumlar, İsveç'in şiddet yanlısı İslamcılar için meşru bir hedef olmaktan çıkıp öncelikli hedef haline geldiği değerlendiriliyor.

Bütçede hükümet Güvenlik Polisini 180 milyon SEK ile güçlendiriyor. Fredrik Hallström, “Noel alışverişi sırasında güvenliğin de sıkılaştırılacağını söylüyor. Bakan, “Ancak şu anda tatillere ya da Noel alışverişine yönelik tehdit türlerinde bir artış olduğuna dair bir işaret göremiyoruz” diyor.

Noel alışverişinde kulaklıktan kaçınılması gerekip gerekmediği sorulduğunda Per Engström, güvenlik durumuyla ilgili özel bir önerinin olmadığını söylüyor ve ekliyor, “Ancak genel olarak olası uyarıları ya da benzerlerini duyabilmek için en az bir kulağın boş olması iyi olabilir” diyor.

Fredrik Hallström, Güvenlik Polisi’nin çalışmalarını anlatıyor.  Hallström, “İsveç'e yönelik gelen tehditlerle uğraşmaya devam ediyoruz ve bunları değerlendirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ancak şunu belirtmek isterim ki, kötüleşen bir güvenlik durumu her zaman artan terör tehdidiyle aynı şey değildir” ifadelerini kullanıyor.

ÜÇ ÖNERİ SUNULUYOR

Uyanık olmak. Birisi alışılmadık bir şekilde davranırsa veya örneğin yalnız bırakılmış bir çanta görürseniz polise başvurun.

Kulaklıkla müzik dinliyorsanız en az bir kulağınızı boş bırakın. O zaman halktan her türlü uyarıyı duyabilirsiniz.

Her zamanki gibi yaşamaya çalışın.

İsveç Tehdit Adalet Bakanı Gunnar Strömmer İsveç İstihbarat Teşkilatı Säpo NOA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ