SÖDERTÄLJE POLİSİ İLE İTALYAN POLİSİ İŞBİRLİĞİ PROJESİ BAŞLATILIYOR

Södertälje polisi, bölgesind önüne geçmediği suç örgütleri için yeni bir metot buldu. Organize suçla mücadele amacıyla İtalyan mafya karşıtı birimle işbirliği başlattı. Eşgüdümü yürüten Torbjörn Hermansson, "Södertälje ile Avrupa'daki ağlar arasında pek çok benzerlik var" diyor.

SÖDERTÄLJE POLİSİ İLE İTALYAN POLİSİ İŞBİRLİĞİ PROJESİ BAŞLATILIYOR
SÖDERTÄLJE POLİSİ İLE İTALYAN POLİSİ İŞBİRLİĞİ PROJESİ BAŞLATILIYOR Admin
Bu içerik 344 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç son on ya da on beş yılldır organize suç örgütleriyle mücadele ediyor, ama başarıya pek ulaşamıyor. İsveç, belki de en gelişmiş organize suç örgütleriyle karşı karşıya bulunuyor. Şehirdeki organize suçla mücadelede eşgüdümü yürüten Torbjörn Hermansson, "Södertälje ile Avrupa'daki ağlar arasında pek çok benzerlik var" diyerek, Södertälje'deki durumu böyle tanımlıyor. Polis artık çeteleri çökertmek için İtalya'nın mafya karşıtı biriminin yardımına başvuracak, bunu ilk söyleyen İsveç Radyosu P4 Södertälje oldu. Değişimin AB'deki ortak bir proje çerçevesinde gerçekleşmesi planlanıyor.

Svenska Dagbladet gazetsinin haberine göre, gelecek yıl polisin eko-suç uzmanlarından operasyonel yardım alabilmesi, Södertälje'den Avrupa'ya giden parayı daha kolay takip edebilmesi ve örneğin mevzuat konusunda bilgi alışverişinde bulunabilmesi umut ediliyor.

Södertälje ile Avrupa'daki ağlar arasında pek çok benzerlik var. Torbjörn Hermansson, diğer şeylerin yanı sıra, iş semtlerinizi yönetmeye geldiğinde, aile bağlarınızın olması ve mali suçlara bulaşmanız gerektiğini söylüyor.

Torbjörn Hermansson, yakın zamanda İtalya'daki organize suçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Napoli'de bir kursa giderek, mafya ile mücadele yöntemlerini öğrenmeye başladı. Aynı zamanda İsveç'teki gelişmenin de ön plana çıktığı ortaya çıktı.

Torbjörn’e göre, İtalya'daki silahlı saldırılar, bombalar ve şiddet hakkında çok az şey söylenmesi dikkat çekiciydi. Bazı uyuşturucularla sorunları var ama bunların çoğu yolsuzluk, ekonomi ve suçun toplumu nasıl yiyip bitirebileceğiyle ilgiliydi.

Södertälje on yılı aşkın bir süredir ciddi organize suçlarla mücadele ediyor. Çeşitli projelerde menfaat dolandırıcılığı, nüfus kayıt suçları, vergi suçları ve yolsuzluk gibi organize suçların önlenmesi ve kovuşturulması için uzun süredir işbirliği yapıyorlar.

Şiddet ve ekonomik suç birbiriyle bağlantılıdır. Ancak biraz farklı seviyeler var. Silahlı saldırılarda gördükleriniz sokak düzeyindedir, iş adamları değildir. Torbjörn Hermansson, ”Ekonomik suçlar açısından bakıldığında şiddet içeren suçlardan çok daha büyük, belki on, yirmi kat daha fazla. Bunu genellikle farklı seviyelerin birbirinden yararlandığı bir piramit olarak tanımlıyoruz” diyor.

İsveç Södertälje Södertälje Polisi İtalya Polisi Mafya Mafya Yöntemleri Organize suçlar İşbirliği EU AB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ