İSVEÇ’E YENİ GELENLERE ZORLU İSVEÇÇE KURS VERİLECEK

Hükümet, İsveç’e yeni gelen ve oturma – çalışma iznine sahip olanların zorunlu olarak İsveççe kursuna devam etmelerini istiyor. Kursta İsveççenin yan sıra İsveç değerleri de öğretilecek.

İSVEÇ’E YENİ GELENLERE ZORLU İSVEÇÇE KURS VERİLECEK
İSVEÇ’E YENİ GELENLERE ZORLU İSVEÇÇE KURS VERİLECEK Admin
Bu içerik 506 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’e yeni gelenlerin Üsveççenin yanı sıra İsveç toplumu hakkında yazılı bir sınavla biten yeni bir zorunlu ders almaları gerekiyor. İsveç'in eşitlik, ifade özgürlüğü ve din konusundaki görüşlerinin bugün olduğundan daha fazla vurgulanması gerekiyor. Bu, hükümetin şu anda atadığı yeni gelenler için "İsveç kursu"na yönelik soruşturmaya ilişkin direktiflerin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Entegrasyondan sorumlu  bakanı Johan Pehrson, ”Günümüzde oturma izni alan yeni gelenlerin toplumu tanıma ve toplumun değerlerinin bilinmesinden belediyeler sorumludur. En az 100 saati kapsamalıdır. Ancak pek işe yaramıyor. Birçok alanda kalite eksikliği olduğunu, tüm ülke için geçerli bir müfredat bulunmadığını ve öğretenlerin yetenek ve yeterlilikleri arasında farklılıklar var. Bu tür kurslara kimlerin katıldığına ve gerçekte ne yapabileceklerine dair hiçbir istatistik yok” diyor.

Pehrson devamla, “Araştırma grubu, bugüne kıyasla daha fazla yeni gelenin toplum tanıtımına katılması ve kursun zorunlu hale gelmesi için öneriler sunacak. Günümüzde kurs genellikle yeni gelenlere yönelik kuruluş programı çerçevesinde verilmektedir. Ancak örneğin ilçe yönetimleri, sığınma alan kişilerin yakınları grubuna katılımın genel olarak düşük olduğunu belirtiliyor. Ben kursun zorunlu olmasından yanayım. Bu benim vizyonum. Bu durum insanların yaşamını kolaylaştıracaktır” değerlendirmesimi yapıyor.

İsveç Hükümeti İsveççe kursu Toplum değerleri Yurttaşlık dersi İsveç değerleri Entegrasyon Bakanı Johan Pehrson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ