İŞ MAHKEMESİ KARARI: KADIN PEÇELİ ÇALIŞAMAZ

İsveç İş Mahkemesi, Müslüman bir kadının iş yerinde peçe takmasını reddeden bir güvenlik şirketinin aklanmasına karar verdi. Şirkete dava açan Sivil Haklar Savunucuları karardan hayal kırıklığına uğradı ve sonuçlarından endişe ediyor.

İŞ MAHKEMESİ KARARI: KADIN PEÇELİ ÇALIŞAMAZ
İŞ MAHKEMESİ KARARI: KADIN PEÇELİ ÇALIŞAMAZ Admin
Bu içerik 436 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te Müslüman kadınların iş yerlerinde türbanlı, çarşaflı, peçeli ve burkalı giyimleriyle çalışmak istemeleri sorunlara yol açıyor. Kimi iş yerleri bu tür giyimleri iş yerleri açısından uygun bulmuyorlar.

Rapid adlı bir güvenlik şirketi kadın çalışanının peçe takmasına izin vermiyor. Olay iş mahkemesine taşınıyor. Mahkeme iş yeri şirketini haklı buluyor. İnsan hakları örgütünün baş hukuk sorumlusu John Stauffer, "Gelişme konusunda endişeliyiz ve Müslümanların hem toplumda hem de çalışma hayatında nasıl sorgulandığını giderek daha fazla görüyoruz" diyor.

Kadın, Rapid adlı güvenlik şirketindeki işyerinde peçe takmaya başlamak istediğinde kendisine buna izin verilmediği söyleneyerek dava açıyor. İşverene göre peçe kışkırtıcı olabiliyor ve giyen kişi şiddete maruz kalma riski taşıyor. Şirket çalışma ortamı sorumluluğunu nedeniyle böyle bir rizki almak istemediğini söylüyor.

Mahkeme de iş yerinin endişelerine katılıyor ve aynı yolda karar alıyor. "İş Mahkemesi'nin görüşüne göre risk değerlendirmesiyle ilgili olarak, siyasi, felsefi ve dini sembollerin belirli durumlarda zıt sempati ve inançlara sahip kişiler için kışkırtıcı olarak algılanabileceği açıktır". Stauffer, örtünmenin daha büyük bir risk taşıyacağını destekleyen hiçbir araştırma olmadığını söylüyor.

Stauffer devamla; “Böyle bir tedbir çalışma ortamının sorumluluğunu almamaktır. Dini inançlarıyla bağlantılı insan gruplarının çalışma hayatından dışlanması. Bu ayrımcılıktır. Bunun çok geniş kapsamlı bir önlem diye düşünülebilir. İşverenin aldığı önlemlerin önyargı ve ırkçılığı körükleme riski taşıyor” ifadelerini ekliyor.

Dava daha önce de güvenlik şirketinin lehine karar veren bölge mahkemesinde görülmüştü. Artık Sivil Haklar Savunucuları davayı uluslararası düzeyde gündeme getirme olanaklarını gözden geçireceklerini belirtiyorlar.

İsveç İş Mahkemesi Karar Müslüman kadın peçe peçe takma ret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ