İSVEÇ’TE ÇOCUKLAR CİNAYETE KARIŞIYORLAR

2023 yılında 300'den fazla çocuğun cinayete ya da cinayete teşebbüse karıştığından şüpheleniliyor. Isveç Televizyonu (SVT) haberler sayfasında, 2020'den bu yana bu rakamın iki katına çıktığını yazıyor. Bu çocukların genellikle çete grupları tarafından yanalarına çekildiği bilinen bir gerçek olarak kamuoyu tarafından biliniyor.

İSVEÇ’TE ÇOCUKLAR CİNAYETE KARIŞIYORLAR
İSVEÇ’TE ÇOCUKLAR CİNAYETE KARIŞIYORLAR Admin
Bu içerik 387 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cinayete karıştığından ya da cinayete teşebbüs ettiğinden şüphelenilen küçüklerin sayısı yıl içinde büyük oranda arttı. SVT haberlerin yayınladığı raporuna göre, bu yılın Kasım ayına kadar (kasım dahil) bu sayı 15 ila 17 yaşları arasında yaklaşık 307 gençten oluşuyor. 2020 ve 2021 yıllarında ise aynı rakam sırasıyla 127 ve 112 kişiydi. 2022 yılında 15-17 yaş grubundakilerin sayısı 180'e yükseldi.

Haninge-Nynäshamn polis bölgesindeki grup lideri Tomas Bolevin SVT’ye, ”Her şey çok ama çok hızlı ilerledi ve biz de buna ayak uyduramadık” diyor.

Bu yılın başlarında Suç Önleme Konseyi Brå, çocukların ve gençlerin giderek daha fazla çeteler tarafından "ucuz iş gücü" olarak işe alındığını ve sömürüldüğünü kaydetti.

SVT, yılın en çok konuşulan cinayetleri ve cinayete teşebbüslerinde şüpheli olarak yer alan gençlerin daha önce sıklıkla soruşturulduğunu veya sosyal hizmetlerden müdahale aldığını yazıyor.

Tomas Bolevin kanala, hangi gençlerin çetelerin eline düşme ya da devşirme riskiyle karşı karşıya olduğunu erken tespit etme konusunda yetkililerin "en az çete grupları kadar iyi" olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg daha önce düzenlediği bir basın toplantısında "Çocukların cinayet işlemek için suç çeteleriyle temasa geçtiği bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

Thornberg, "Suçlular acımasızdır" derken, çetelerin rakiplerini öldürmek istediklerinde başvurdukları sisteme dikkat çekti. Dışarıdan, çoğunlukla da reşit olmayanları bu amaçla çağrıldığına dikkat çeken Thornberg, “Onlara silah sağlıyorlar ve onlara saldıracakları adresi veriyorlar” dedi. Kurbanların da çoğunlukla gençler olduğu kaydediliyor.

İsveç Çocuklar cinayet cinayete teşebbüs çeteler çete grupları SVT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ