İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI BİLLSTRÖM: ”İSVEÇ DAYANIŞMACI İTTİFAK POLİTİKASI İZLEMELİDİR”

İsveç’in kış sporlarıyla bilinen Sälen kentinde düzenlenen ”Halk ve Savunma konferansı”nda konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ”NATO'da İsveç güvenlik politikasının yol gösterici ışığı dayanışmacı ittifak politikası olmalıdır” dedi.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI BİLLSTRÖM: ”İSVEÇ DAYANIŞMACI İTTİFAK POLİTİKASI İZLEMELİDİR”
İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI BİLLSTRÖM: ”İSVEÇ DAYANIŞMACI İTTİFAK POLİTİKASI İZLEMELİDİR” Admin
Bu içerik 405 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dışişleri Bakanı Tobias Billström, İsveç'in güvenilir, dayanışmacı ve kararlı bir NATO üyesi olacağını belirterek, ”Bu, diğer şeylerin yanı sıra, İsveç'in yalnızca NATO'nun Rusya sınırının savunması ve güvenliğinde değil, aynı zamanda örneğin Avrupa'nın güney sınırında ve Kuzey Kutbu'nda da aktif olması gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Billström, Sälen'deki ”Halk ve Savunma Konferansı”nda yaptığı konuşmada, "NATO'nun 360 derece yaklaşımının arkasındayız" dedi. Konuşmasında Billström, İsveç'in gelecekteki güvenlik politikasının başlangıç ​​noktalarını anlattı; bunlardan biri "dayanışmacı ittifak politikası"dır, görüşünü ileri sürdü.

İsveç'in yaklaşmakta olan NATO üyeliğinin, İsveç güvenlik politikasında son 200 yıldaki en büyük değişiklik olacağını vurguladı. Bakan Billström, "Bu, özellikle İsveç diplomasisi açısından, özgürlüğümüzü ve güvenliğimizi güçlendirmek için hem büyük bir sorumluluk hem de yeni fırsatlar anlamına geliyor" dedi. Bakana göre İsveç, Rusya'nın yakın gelecekte İsveç'in ve Avrupa'nın güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturacağını hesaba katmalıdır

Billström, “Gerçekçi olmalıyız ve uzun vadeli bir çatışmadan başlamalı ve buna hazırlanmalıyı” dedi. Billström devamal, “Rusya'nın stratejik eylem seçeneklerinin askeri, ekonomik ve politik olarak sınırlı olması İsveç'in çıkarınadır” değerlendirmesini yaptı. Billström'e göre, Rusya'nın eylem seçeneklerini sınırlamanın ana fırsatı, Ukrayna'ya verilen güçlü ve sürekli destektir.

Dışişleri Bakanı ayrıca İsveç'in NATO'da yer almasıyla birlikte ilk kez bölgemizdeki tüm demokratik komşu ülkelerin aynı güvenlik politikası tercihini yaptığına dikkat çekti. Billström, “Yakın bölgede derinleştirilmiş güvenlik politikası işbirliğinin önceliklerimizden biridir” dedi. Dışişleri bakanı ayrıca ABD'nin taahhüdünün İsveç ve Avrupa'nın güvenliği açısından devredilemez olduğunu ve asla hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

İsveç Halk ve Savunma Konferansı Sälen İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ